Незаконният риболов в Гърция може да доведе до затвор
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Любители риболовци се сблъскват с тежки наказания и ограничения
Незаконният риболов в Гърция се наказва с високи глоби и дори затвор, като особено внимателни трябва да бъдат българските рибари, които все по-често се отправят към гръцките води. Страната е въвела строги мерки за опазване на околната среда и рибните ресурси, а санкциите за нарушения на правилата не се отнасят само за местните жители, пише в. Труд.
Гръцките язовири и водоеми, включително моретата около страната, са под строг надзор, особено когато става въпрос за любителски риболов. Един от основните проблеми, свързани с българските рибари, е не само незаконният риболов, но и замърсяването на околната среда. Оплакванията от страна на местните власти и жители най-често се отнасят до боклуците, оставени след рибарите, както и до паленето на огньове, което е строго забранено в Гърция. Глобата за палене на огън може да достигне до 400 евро.
Някои язовири дори са изцяло забранени за български граждани, поради честите нарушения на правилата за риболов и опазване на околната среда. В Северна Гърция най-често се практикува риболов във водите на реки като Струма и Места, както и в притоците на Родопите и Беласица.
Риболов с лодка е популярен край малките гръцки острови, като например остров Тасупола, където морето е дълбоко и предлага богато разнообразие от морски обитатели. За този вид риболов обаче се изисква специално разрешително, което се издава в Кавала срещу такса от 20 евро.
Независимо от типа риболов, любителите трябва да спазват множество правила. Забранен е риболовът с динамит, както и използването на химически или растителни вещества, които парализират рибата. Гръцкото законодателство предвижда сериозни наказания за нарушителите - затвор от 5 месеца до 3 години, конфискация на лодката и значителни глоби.
Рибарите, които желаят да ловят риба с харпун или от лодка в морето, също трябва да получат разрешително. На тях им е забранено да използват мрежи, освен ако не са получили специално разрешение за професионален риболов. Максималното количество улов, разрешено за любители, е пет килограма на ден, освен в случаите, когато една от рибите тежи повече от пет килограма.
Една от строгите забрани включва използването на светлинни източници по време на риболов, както и продажбата на улова. Забранени са и уловите на миди, раци, стриди и корали, както и риболовът в лагуни и рибни развъдници.
Особено внимание трябва да обърнат и риболовците с харпун. Законът изисква те да използват жълта шамандура със знак за подводна дейност, която да се вижда от 300 метра, като те не трябва да се отдалечават на повече от 50 метра от нея.
Гърция се грижи стриктно за опазването на своите водоеми и околна среда, и всеки рибар трябва да бъде наясно с правилата, за да избегне тежки санкции, които могат да доведат до сериозни финансови загуби или дори затвор.