Нарушават ли закона таксиметровите шофьори, когато не връщат ресто?

4
Става въпрос за случаите, в които има повторяемост на това поведение
Става въпрос за случаите, в които има повторяемост на това поведение Снимка: Facebook

Става въпрос за случаите, в които има повторяемост на това поведение

Отказът на таксиметровите шофьори да връщат ресто на клиентите може да бъде разгледан като нелоялна търговска практика. Това сподели основателят на "Ние, потребителите" Габриела Руменова пред Радио Фокус. Тя уточни, че става въпрос за случаите, в които има повторяемост на това поведение от страна на един и същи шофьор на такси или на дадена компания.

Руменова се позова на Закона за защита на потребителите и подчерта, че всеки търговец трябва да изпълнява своята дейност професионално и добросъвестно. „В конкретния случай това означава шофьорите да са си набавили достатъчно количество монети и банкноти, за да имат възможност във всеки един момент да връщат на клиентите си точно толкова, колкото им дължат. Те ежедневно упражняват тази дейност, имат представа хората с какви пари идват, какво им връщат. Ако се наложи, периодично може допълнително да се снабдяват с още“, коментира тя. Руменова призова при повече жалби Комисията за защита на потребителите да разглежда тези случаи за евентуално наличие на нелоялна търговска практика, която да бъде санкционирана и забранена.

Освен Комисията за защита на потребителите, друга компетентна институция, към която хората могат да се обръщат, е ИА "Автомобилна администрация". „При ескалиране на ситуацията пък да се звъни на 112 или на полицията. Но най-сигурният коректив на дейността на търговците, най-голямата санкция идва от клиента“, изтъкна Руменова и призова хората да дават отпор на подобни практики.

„Независимо от мотива на потребителя да ползва таксиметрова услуга – бърза, търси комфорт или друго, той трябва да я получи със съответното качество и коректност. Апелирам към всички, когато им се дължи ресто, а с едно или друго обяснение то не им се връща, да настояват в диалог с шофьора това да се случи, да го предупредят, че иначе ще информират таксиметровата компания и ще сезират отговорните институции, а при необходимост - действително да го сторят“, посочи Руменова. Тя препоръча да се правят снимки с данните за името на водача на автомобила и номера му, за да може после, заедно с евентуално издаден касов бон, да се приложат към официална жалба. „Когато клиентите информират фирмата, а контролните органи извършат необходимите проверки, ще се разбере и дали това е практика на отделния шофьор или политика на компанията“, добави експертът.

Руменова разказа и за друга некоректна практика на таксита – след като чуят адреса, посочват твърда сума и ако клиентът не приеме, отказват да го закарат. „Ето затова е важно потребителите да не се съгласяват с никакъв вид практики, които им се струват нечестни, съмнителни и незаконни, да ги парират с поведението си“, подчерта тя.

Според нея пазарът на таксиметровите услуги трябва да бъде подложен на специален мониторинг, тъй като не всички компании и шофьори са некоректни, а изрядните също като потребителите страдат от нелоялните практики на недобросъвестните. „Институциите трябва да бъдат чувствителни към проблемите на потребителите и да прилагат всичките си правомощия и цялата строгост на закона, за да установяват нарушенията, да ги санкционират и забраняват. Ако не го правят, а гражданите са активни до един момент, те ще спрат да бъдат такива, след като виждат, че няма адекватна реакция“, каза още тя.

Според Руменова би могло да се помисли дали не са необходими законодателни промени в общия закон или в специален, така че шофьорите на таксита да бъдат задължени да разполагат с достатъчна наличност на монети и банкноти за връщане на ресто и/или пък абсолютно всички да приемат безкасови плащания.

Габриела Руменова завърши с призив към потребителите да бъдат активни и да информират съответните органи за всяка нередност. Така, с общи усилия, може да се постигне по-високо ниво на обслужване и да се ограничи разпространението на нелоялни търговски практики в таксиметровите услуги.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    26
    Pesho v gaza
    Ima huy v gaza!
  • 0
    25
    Pesho taxi
    Ima gradski transport
  • -1
    24
    Гошо
    Клиента има право да мълчи и да плаща колкото му поискат,ако не иска да ходи пеша.
  • 1
    23
    да
    Да си сложат един пос-терминал и се решава въпроса, даже има опция и процент бакшиш да добавя клиента по желание. Ама всичко ще минава през банката така.... на някой може и да не му хареса.
  • -2
    22
    Skot
    A klientite koito davat pi 100 lv za 3.3 lv kakvo da gi pravim vozim gi bez pari az kak da vrq6tam na vseki da nesam banka gluposti
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

От нашия клас само Мишо е останал в България...
- Браво на него! Патриот!
- У затвора е...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари