Народното събрание не прие годишния отчет за дейността на СЕМ
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
„За“ гласуваха едва 15 народни представители
Народното събрание не прие годишния отчет за дейността на Съвета за електронни медии за 2022 г. „За“ гласуваха 15 народни представители, „против“ бяха 128 и 56 гласуваха с „въздържал се“. В зала бе и председателят на СЕМ Соня Момчилова. Разискванията по точката започнаха вчера и продължиха целия предиобед днес, информира БТА.
В доклада на комисията по културата и медиите се посочва, че фокусирани наблюдения за периода са върху войната в Украйна; деца и медийно съдържание, включително инциденти; темата за ваксините и зеления сертификат; достъпност на аудио-визуално съдържание за хора с увреден слух; риалити и забавни предавания, търговски съобщения; медийни услуги с промени в съдържанието; специализирано наблюдение на парламентарните изборите 2022 г.
Във връзка с развитието на медийната грамотност през ноември 2022 г. СЕМ организирана мащабна среща с представители на Българската коалиция за медийна грамотност, Министерство на културата, Министерство на образованието и науката, доставчици на медийни услуги, както и организации, които работят в полето на медийната грамотност, за информиране и обмяна на добри практики. В областта на международната дейност Съветът за електронни медии за първи път от повече от 10 години е домакин на международен форум. В София през ноември 2022 г., по инициатива на СЕМ, е проведена първата международна конференция на медийните регулатори на страните от балканския регион, се посочва в доклада на комисията. В него се отчита, че по отношение на лицензионната и регистрационна дейност на СЕМ няма особена динамика. Няма вписани нови доставчици на платформи за споделяне на видеоклипове. През 2022 г. в дирекция „Мониторинг и анализи“ на СЕМ са реализирани 17 436 часа наблюдение на 41 телевизионни програми и 7 132 часа прослушване на 22 радиопрограми. От тях за програмите на Българската национална телевизия са отделени 3 036 часа и за програмите на Българското национално радио – 3 595 часа. През периода се обхваща и наблюдението на онлайн аудио- и аудио-визуално съдържание на доставчици на нелинейни услуги, платформата за споделяне на видеоклипове VBOX, както и в някои интернет сайтове – 607 часа. СЕМ във всички свои отчети през годините е отбелязвал, че системното недофинансиране възпрепятства обезпечаване на дейността му във всички аспекти – административен, технологичен, финансов, се казва още в доклада на комисията по културата и медиите.
Докладвай този коментар за нередност
×Наблюдател до 1: Остави Боклуков защото е подлога жалка на герберастите! Както и останалите шефове и регулатори, които ОПГ ГРОБ=ДПС не искат да бъдат сменени! БДПП са в правото си да изритат тези гробарски пиявици! Подкрепям ги!!!!!
Докладвай този коментар за нередност
×Зрител: Защо СЕМ не избра нов ръководител на БНТ, а отново остави Кошлуков, въпреки че мандатът му отдавна изтече в небитието? Има нещо много гнило в тази работа! Все пак БНТ би трябвало да е обществена телевизия, издържана от нашите данъци!