Най-скъпите билети у нас за Ед Шийрън са 300 лева, а в Букурещ - 160 лева
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 4
Британската суперзвезда ще изнесе концерт в София на 31 август, а в Букурещ - на 24 август
София се подготвя за грандиозно музикално събитие, което ще се проведе на 31 август 2024 година и вече се утвърждава като най-голямото в последните години у нас. Британската суперзвезда Ед Шийрън ще изнесе концерт на Националния стадион „Васил Левски“. Това ще е събитие с голямо значение за българската музикална сцена и икономика.
Вече 4 000 работници изграждат сцената за шоуто, което ще бъде с иновативна 360-градусова конструкция, съобщи БНТ. Техниката за събитието се доставя с 80 тира, като подготовката за концерта е в разгара си. 60 000 билета за концерта на британския певец вече са разпродадени, а според експерти приходите от това събитие ще надминат няколко милиона лева, като ползите за икономиката ще са осезаеми както краткосрочно, така и дългосрочно.
София – на световната карта на музикалните събития?
Икономисти и промоутъри са единодушни, че подобни мащабни събития могат да поставят София на световната карта като значима дестинация за музикални концерти. Според Петър Ганев от Института за пазарна икономика, когато става въпрос за събитие от такъв мащаб – с над 50-60 хиляди зрители – ползите са значително по-големи от тези на събития с по-малък капацитет. Освен български фенове, концертът на Ед Шийрън ще привлече и много чуждестранни туристи, което допълнително ще стимулира местната икономика чрез увеличено потребление в столицата.
Според данни от предишни проекти, като фестивала Spirit of Burgas и Пловдив – Европейска столица на културата, за всеки инвестиран лев в такива събития, общините реализират до десетократен финансов възврат. По-важно обаче е дългосрочното влияние върху имиджа на града, когато се превръща в сцена на значими световни събития.
Музикалните рекорди у нас: от Лепа Брена до Ед Шийрън
Сравненията с други големи концерти в България показват, че шоуто на Ед Шийрън има потенциала да бъде едно от най-посещаваните в историята на страната. Легендарният концерт на Лепа Брена през 1990 година, когато тя пристигна на стадиона с вертолет на Тодор Живков, събра между 80 000 и 120 000 души. През 2009 година Мадона успя да привлече 55 000 зрители, а през 2015 година 70 000 души издържаха на дъжда, за да гледат Слави Трифонов на живо. Концертите на AC/DC и Бон Джоуви също привлякоха десетки хиляди фенове, но сегашният концерт на Ед Шийрън ще постави нов рекорд благодарение на централното разположение на сцената и максималното използване на всички сектори на стадиона.
София срещу Букурещ: културната инвестиция като ключ към успеха
Въпреки позитивния ефект, който подобни събития имат върху икономиката, експертите са на мнение, че София все още не се нарежда сред водещите градове в региона за домакинство на големи международни концерти.
Ед Шийрън ще изнесе концерт и в Букурещ на 24 август, където ще бъде второто му участие в румънската столица. Букурещ е успял да се утвърди като водеща дестинация за световни звезди, благодарение на постоянната инвестиция в културни проекти и мащабни събития. Приходите от музикалните фестивали там надхвърлят 100 милиона евро, което показва значителния икономически принос на тези събития.
Елица Вачева от Русе например няма да гледа Ед Шийрън в София, а в Букурещ тази събота. Тя има туроператорска фирма и вече три автобуса с фенове ще пътуват до столицата на Румъния, която през последните години прави приходи от над 100 милиона евро от музикални фестивали. Букурещ ще е домакин на британския изпълнител за втори път. Световни звезди също през годините са избирали да се появят първо в Румъния, а не у нас.
"Самата система за продажба на билети беше блокирана, доста хора бяха уплашени, че няма да могат да си купят билети, а и доста хора не са могли, защото бързо свършиха местата, затова се ориентираха към Букурещ", коментира Елица Вачева, управител на туристическа агенция.
"В Букурещ има много хубав и интересен музикален живот и често ние от Русе се възползваме", коментира Елица Вачева, управител на туристическа агенция.
„За съжаление, София не е от градовете, които обичат да инвестират в културно съдържание от такъв голям мащаб“, коментира Стефан Еленков, изпълнителен директор на промоутърската фирма, която организира концерта на Ед Шийрън. Въпреки надеждите за привличане на още четири големи музикални групи в България през следващата година, липсата на подходяща инвестиционна политика може да попречи на София да се превърне в постоянна спирка за световните музикални турнета.
Бъдещето на София като музикален център
Въпросът остава дали София ще успее да се утвърди като значима дестинация за големи международни музикални събития.
Ще бъде необходимо да се направят значителни инвестиции в културната инфраструктура и да се приеме дългосрочна стратегия за развитие на подобни проекти.
И още една разлика между София и Букурещ - най-скъпите билети у нас за Ед Шийрън са 300 лева, а в Букурещ 160 лв.
Само времето ще покаже дали София ще може да се конкурира с градове като Букурещ и да се превърне в ключова точка на световната музикална сцена.
Докладвай този коментар за нередност
×Да отговоря : София няма да може да се утвърди на този пазар.Добре,че сме близо до Букурещ
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Да ви пикая аз на суперзвездите! На всичките!
Докладвай този коментар за нередност
×Защо: В Румъния - по-висока минимална заплата, близо 2 пъти по-ниски цени на концерти, на самолетни билети и др.
Докладвай този коментар за нередност
×Аз: Kak суперзвезда тоя чалгаджия бе? Но когато има идиоти да искат да ходят, 800 лв да ги направят!