Най-популярните хранителни добавки не носят полза за здравето

0
Приемът на тези витамини и минерали не вреди, но не и помага, сочи ново проучване
Приемът на тези витамини и минерали не вреди, но не и помага, сочи ново проучване

Най-често употребяваните витамини и минерални добавки не носят сигурна полза или вреда за здравето, показва ново проучване, ръководено от изследователи от болница "Сейнт Мичъл" и Университета в Торонто, съобщава ScienceDaily.

Публикуваният наскоро в списание Journal of the American College of Cardiology систематичен преглед на съществуващите данни и единичните рандомизирани контролни проучвания, публикувани от януари 2012 г. до октомври 2017 г., показа, че мултивитамините, витамин D, калций и витамин С - най-често срещаните добавки - не дават нито предимство, нито допълнителен риск при профилактиката на сърдечно-съдови заболявания, инфаркт, инсулт или преждевременна смърт. 

"Бяхме изненадани, че намерихме толкова малко положителни ефекти от най-разпространените добавки, които хората консумират", заяви д-р Дейвид Дженкинс (David Jenkins), водещ автор на изследването. "Нашият преглед установи, че ако използвате мултивитамини, витамин D, калций или витамин С, това не носи вреда, но и няма очевидна полза".

Изследването установи, че единствено фолиевата киселина, наричана още витамин B9, самостоятелно или заедно с други В-витамини може да намали риска от сърдечно-съдовите заболявания и инсулт. Междувременно витамин В3 или ниацин и антиоксидантите показват много малък ефект върху риска от смърт от каквато и да е причина.

"Тези открития показват, че хората трябва да са наясно с добавките, които приемат, и да са сигурни, че те се прилагат за специфичен недостиг на витамини или минерали, за което са посъветвани от техния лекар", отбелязва Дженкинс.

Неговият екип прегледа и данните за витамин A, B1, B2, B3 (ниацин), B6, B9 (фолиева киселина), C, D и E; и β-каротин; калций; желязо; цинк; магнезий; и селен. Терминът "мултивитамини" в този преглед е използван за описание на добавки, които включват повечето от тези витамини и минерали, а не само няколко.

"При отсъствието на значителни положителни ефекти в данните - освен потенциалното намаляване на риска от инсулт и сърдечно-съдови заболявания при прием на фолиевата киселина - по-полезно е да разчитате на здравословна диета, за да си набавите витамините и минералите", коментира Дженкинс. "Досега никое изследване върху добавките не показа, че са с нещо по-добри от здравословната диета с по-малко преработени растителни храни, включително зеленчуци, плодове и ядки".

Източник: OFFNews
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари