Наднорменото тегло при децата води до репродуктивни проблеми
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Все повече подрастващи момичета у нас имат хормонални нарушения
Затлъстяването при децата в България се превръща в нарастващ проблем, като все повече подрастващи момичета страдат от хормонални нарушения, свързани с наднорменото тегло. Според последни данни около 30% от децата на възраст между 7 и 9 години у нас са с наднормено тегло, което води до сериозни здравословни проблеми, включително репродуктивни нарушения, информира БНТ.
Един от най-честите резултати от затлъстяването при момичетата е поликистозният овариален синдром (ПКОС), който засяга около 10% от подрастващите момичета. Синдромът не само води до нарушения в менструалния цикъл, но и до появата на акне, което често предизвиква психоемоционален дистрес при младите момичета. Според д-р Силвия Въндева, ендокринолог в УСБАЛ "Акад. Иван Пенчев", "колкото по-високо е теглото, толкова по-сериозни могат да бъдат нарушенията."
Лекарите съветват родителите да обръщат повече внимание на храненето на децата си, като избягват пакетираните храни, богати на захар и мазнини. Вместо това, децата трябва да консумират повече плодове и зеленчуци, както и да се наспиват добре, тъй като липсата на сън води до повишено търсене на сладки храни. Газираните напитки, съдържащи големи количества захар, също допринасят за по-бързото огладняване на децата и увеличаване на калорийния прием, от който нямат нужда.
Проблемите с репродуктивното здраве при подрастващите момичета често са свързани с липсата на редовни гинекологични прегледи. В България пакетът от задължителни прегледи за деца не включва профилактична консултация с гинеколог, въпреки че специалистите препоръчват такива прегледи да се извършват веднъж на три години. Д-р Диана Христова, акушер-гинеколог в СБАЛАГ "Майчин дом", обяснява, че профилактичните прегледи са от ключово значение за ранното откриване на потенциални проблеми. "Един от важните прегледи е няколко седмици след раждането, а другият - около очакваната първа менструация или след нея. Това е моментът, в който трябва да се обясни на родителите какво да очакват и какво би трябвало да ги притесни."
Присъствието на родител по време на гинекологичния преглед е задължително, като процедурите са напълно съобразени с възрастта на детето. При необходимост от инструментални изследвания, те се извършват с подходящи инструменти и с ехограф, който се поставя върху корема на момичето.
Въпреки че в София има само четирима гинеколози, които работят изцяло с деца, търсенето на такива специалисти нараства. Най-често момичетата се обръщат към тях заради възпалителни заболявания и менструални нарушения, които ако не бъдат диагностицирани навреме, могат да окажат сериозно въздействие върху репродуктивните им възможности в бъдеще.
Проблемите с месечния цикъл често водят до допълнителни психоемоционални трудности при подрастващите, което понякога налага намеса на психиатри. Според д-р Мирослав Георгиев, психиатър, много от тези проблеми се бъркат с тревожност или други психосоматични оплаквания. "Именно тогава е тънкият момент, в който специалистът трябва да установи каква е истинската причина", обяснява той.
Затлъстяването и свързаните с него репродуктивни проблеми подчертават нуждата от по-сериозно внимание върху здравето на децата в България. Специалистите призовават за промяна в хранителните навици, както и за въвеждане на задължителни профилактични гинекологични прегледи, за да се гарантира навременното откриване на проблеми и подобряване на здравословното състояние на подрастващите.
Докладвай този коментар за нередност
×разгеле: Зобайте ги, барем да спрат да се множат. Като гледам изродите от новото поколение, добре е че няма да раждат. Да ядат още!!!!
Докладвай този коментар за нередност
×Моето име: Кат' ветеринар ша ви кажа само едно: тлъстите ку чки не раждат. И фелдшерите даже го знаят.