Надежда Йорданова, ДБ: Мълчанието по досиетата “Пандора” доказва необходимостта от разделяне на КПКОНПИ
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Не виждаме разследване, а похлупване с мълчание, заяви тя
Идеята на “Демократична България” за разделянето на функциите на КПКОНПИ в два органа отново е на дневен ред покрай разкритията по досиетата “Пандора”. Това заяви кандидатът за народен представител Надежда Йорданова от “Демократична България” по радио “Дарик”.
“От досиетата “Пандора” излиза различна информация от публичната. В същото време не виждаме разследване, а похлупване с мълчание”, заяви тя в предаването “Седмицата”.
“Ние предлагаме отделяне на две различни функции. Установяването на конфликт на интереси и тяхното санкциониране да бъде в един орган, а в друг орган да останат функциите за отнемане на незаконно придобитото имущество”, допълни тя.
Ревизията на корупционни схеми е недостатъчно ефективен способ, а е необходимо разследване, коментира още Йорданова по темата за състоянието на борбата с корупцията.
“Необходимо е разследване на всяка една индикация за възможна злоупотреба, за възможна корупция, за неефективно изразходване на публични средства. И колко назад трябва да бъде това разследване? Колкото е давността, предвидена от Наказателния кодекс. Всичко останало са само едни пиар акции”, коментира тя.
Надежда Йорданова заяви, че трябва да се довърши системата за електронно възлагане на обществени поръчки, както и да се отворят данните в регистъра и досиетата за обществени поръчки.
“Трябва незабавно да бъдат спрени всички възможни законови вратички, които водят до злоупотреби с процедурите. Да направим невъзможна схемата “Автомагистрали”, например”, каза тя.
“Трябва да направим връзката между процедура и контрол на изпълнението. Трябва да затворим черните каси на изпълнителите на обществени поръчки. Именно “черните каси” на тези изпълнители правят възможна корупцията”, каза още тя.
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК
Росен Христов: Два нови блока на АЕЦ "Козлодуй" ще струват...
Продадоха потник на Майкъл Джордън за близо 5 милиона долара
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК
Щастлива развръзка: Върнаха Майк на стопаните му