Наблюдаваме Червеева луна тази нощ
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Явлението ще започне малко след полунощ и ще приключи в 5:33 часа сутринта
Пълнолунието през март, наричано Червеева луна поради близостта си до пролетното равноденствие, ще може да се наблюдава в ранните сутрешни часове на 26 март, съобщава CNN, предаде bTV.
Това интересно име се появява още през древността. Тогава индианците са свързвали мартенското пълнолуние с излизането на червеите на повърхността – ясен знак, че времето започва да се затопля.
My shot of the 2023 Snow moon, with the hidden colors of the mineral revealed. This 148 megapixel shot was captured using two telescopes and two cameras to present the scene in extreme fidelity. pic.twitter.com/aNfmBiO4lc
— Andrew McCarthy (@AJamesMcCarthy) February 5, 2023
Малко след полунощ Луната ще бъде почти идеално подравнена със Слънцето и Земята – явление, което астрономите наричат полусянка.
„Пълното затъмнение ще може да се наблюдава чак в 3:12 часа, когато естественият спътник на Земята леко ще потъмнее. Това няма да е супер драматична промяна, но е любопитно явление“, обяснява за CNN д-р Шанън Шмол, директор на планетариума „Ейбрамс“ в Мичиганския държавен университет.
Червеевата луна ще бъде видима за всички хора по света, но т.нар. полусянка ще може да се наблюдава само от тези, които се намират в Европа, Северна и Източна Азия, Австралия, Африка, Северна Америка и Южна Америка.
Лунното затъмнение ще започне след полунощ и ще приключи в 5:33 часа сутринта, съобщава и EarthSky.
Това астрономическо явление идва около две седмици преди пълното слънчево затъмнение, което ще се наблюдава от Мексико, Съединените щати и Канада на 8 април тази година.
„Лунните и слънчевите затъмнения винаги идват по двойки поради периодите, в които Слънцето, Земята и Луната остават за кратко идеално подредени в една линия“, обяснява още д-р Шмол.
„Сезонът на затъмненията“ продължава приблизително около 35 дена – период, който се случва на всеки шест месеца и е близо до двете равноденствия (пролетното и есенното). Тогава се получава почти перфектното подравняване на трите небесни тела – процес, необходимо за да се получи затъмнение, обясняват астрономите от НАСА.
„Лунно затъмнение не се случва всеки месец и по време на всяко пълнолуние, тъй като орбиталната равнина на Луната е наклонена с около 5 градуса и Земята хвърля сянка под или над своя естествен спътник“, пояснява д-р Шмол.
Ето и оставащите пълнолуния през 2024 година:
- 23 април: Розова луна
- 23 май: Цветна луна
- 21 юни: Ягодова луна
- 21 юли: Бък луна
- 19 август: Есетрова луна
- 17 септември: Луна за жътва
- 17 октомври: Хънтърова луна
- 15 ноември: Боброва луна
- 15 декември: Студена луна