НА ЖИВО: „Изправи се! Мутри вън!“: Бихме подкрепили кабинет на промяната
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Текат консултации с парламентарната група на „Изправи се! Мутри вън!“ от 45-ото Народно събрание в президентството
Последната за деня консултационна среща при президента се проведе с представителите на ПГ на "Изправи се! Мутри вън!", като нейните представители на "Дондуков" 2 днес бяха председателите на ПГ Мая Манолова и Николай Хаджигенов и зам.-председателя на парламента Татяна Дончева.
"Знаете, че днес целия ден е отреден за консултации с парламентарните групи, за съставяне на правителство. Вие сте последната група в този график, но искам да подчертая дебело, че вашето присъствие на тези консултации е изключително важно. Защото във Ваше лице една голяма част от българите на протеста, голяма част тези, търсещи по-силна социална защита и справедливост, намериха представителство в българския парламент. Тъкмо затова вашият глас, мнение и експертиза са важни", заяви президентът Румен Радев в началото на срещата.
Той изтъкна, че страната е изправена в момента пред редица предизвикателства, като те диктуват да се намери бързо решение за съставяне на бързо и легитимно правителство с широка парламентарна подкрепа.
"Днес търсим баланса между добрите решения, които да доведат до съставянето на едно правителство на промяната и времевия хоризонт за съставянето на едно такова правителство. Това е целта на тези консултации. Трябва да изчерпим всички възможни хипотези, защото виждаме, че обстановката е много сложна и динамична", коментира Радев.
"Зададох този въпрос на всички останали партии, така че го отправям и към вас. Въпросът е за хипотетичен трети мандат, ако не сполучат другите два. Искам да знам вашето отношение по този въпрос и вашата готовност да се работи в тази посока, изобщо за съставяне на правителство. Искам да знам приоритетни цели, какви инструменти и механизми вие виждате и ще работите по тях за намиране на консенсус, общо решение за постигане на едно не перфектно, но рационално решение в тази трудна обстановка за България", обяви още държавният глава.
Мая Манолова заяви, че приветства прозрачността, с която президентът е провел консултациите с парламентарните сили.
"Нашата парламентарна група е представител на обикновените хора и граждани. Ние защитаваме техните интереси", добави тя.
По думите ѝ от ИСМВ имат 4 основни приоритета.
"Първият е свързан с умелото управление на пандемичната криза. Вторият е свързан с незабавна икономическа подкрепа за бизнеса и всички домакинства, пострадали от ковид кризата. Третият ни приоритет е свързан с очакванията на българските граждани да има стабилно парламентрано мнозинство, което да осигури демократични промени и съдебна реформа. Четвъртият ни приоритет е стабилен кабинет. Ние приветстваме вашата идея за съставяне на стабилно и отговорно правителство", заяви Мая Манолова.
"Смятам, че е редно да очертаем кръга от отговорности на нашата ПГ. Няма да подкрепим правителство излъчено от г-н Борисов и партия ГЕРБ. Българският народ на изборите даде заявка, че иска промяна а не възпроизвеждане на статуквото", подчерта Манолова и допълни, че подкрепа от тяхната коалиция би отишла за правителство с участието на ИТН и ДБ, тъй като трите формации имат пълно разбирателство за нуждата от дълбока съдебна реформа и реформа в изборните правила.
Относно евентуалното връчване на третия мандат, Манолова коментира, че отговорността е на президента, но от ИСМВ са на мнение, че той не трябва да бъде даден на тях.
"За нас не е редно той да бъде връчен на нас, но съвсем спокойно може да бъде връчен на друга партия от протестите и така да се състави едно правителство на реформата. Нашите усилия като законодатели ще бъдат насочени точно към това - създаване на закони на промяната. Ние бихме подкрепили правителство на промяната", заяви още Мая Манолова.
Нов търговски обект отваря врати в Русе
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
Народното събрание прави пети опит да избере председател
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...