МЗХ готви наредба за домашно приготвената храна

0
Всеки четвърти българин приготвя вкъщи различни традиционни продукти и ги продава на фермерски базари
Всеки четвърти българин приготвя вкъщи различни традиционни продукти и ги продава на фермерски базари Снимка: БНТ

Всеки четвърти българин приготвя вкъщи различни традиционни продукти и ги продава на фермерски базари

До месец земеделското министерство трябва да изготви наредба за производството на традиционна храна в домашни условия и за реда, по който тя да се предлага на пазара. По неофициална информация всеки четвърти българин приготвя вкъщи различни традиционни продукти и ги продава на фермерски базари, предава БНТ.

Траханата е един от традиционите български продукти. Замесва се с квас, а няколкодневната ферментация ѝ придава специфичния аромат и леко кисел вкус.

В малък цех в Хасково едно младо семейство от две години произвежда трахана, юфка и триеница, спазвайки технологията на нашите баби, което прави продукта мексимално естествен, чист и здравословен.

"Стареем да не използваме дехидрататор, всичко да се случва от слънчевата светлина, въздуха и да е възможно най-естествен целият процес. Това по принцип е жива храна. Полезните бактерии, които се образуват чрез замесването и кваса, за да се запазят трябва да е възможно най-изчистен целият процес", заяви Лиляна Атанасова, производител на трахана.

Тези производители покриват всички изисквания за регистрация на промишлен цех в Агенцията по храните. За да облекчи процедурата за производство на подобни традиционни храни в домашни условия, работна група от експерти към земеделското министерство работи по специална наредба.

"Това, което е съществено за предлагането на храни, е проследимостта, тоест да има някакви записи - от къде идва тази храна, какви са съставките и контрол на температури, на хигиената. Най-вероятно ще има една дигитална система, която ще облекчи процесите на контрол в агенцията по храните и ще позволи дори на най-миниатюрните производители, които искат да предложат на пазара няколко килограма продукция да се впишат", допълни Гергана Кабаиванова, ръководител на експертната група към Министерството на земеделието и храните.

Експертите искат да приложат италианския опит, където от десетилетия домашната храна се предлага като част от така наречения агритуризъм. Така продажбата на домашна лютеница, сладка, сушени билки и гъби ще се превърне в легален бизнес.

"Няма официална статистика на този пазар, тъй като в момента той е в сферата на сивата икономика, но това, което ние експертите можем да предположим, е че близо една четвърт от населението практикува домашно производство на храни и би имала интерес да го предложи на пазара", добави Гергана Кабаиванова.

В Хасково Лиляна Атанасова сама организира маркетинга и популяризирането на домашната трахана.

"Работя с няколко влогърки и те измислят много интересни рецепти за траханата. Наскоро една от тях, тя беше правила понички с трахана, каза, че са фурор", каза още Лиляна Атанасова.

България е единствената страна в Европейския съюз, в която все още производството на домашна храна не е регламентирано. Изготвянето на наредба може да подпомогне съживяването на обезлюдените райони, в които се пазят традиционни рецепти за сирена, колбаси или туршии.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари