Мрачни прогнози: Иде ли голямата криза в Германия?

0
Фирми са на ръба на оцеляването, безработицата ще се увеличи. Иде ли голямата рецесия?
Фирми са на ръба на оцеляването, безработицата ще се увеличи. Иде ли голямата рецесия?

Фирми са на ръба на оцеляването, безработицата ще се увеличи. Иде ли голямата рецесия?

Икономисти предричат, че идващите месеци в Германия ще бъдат много трудни. Запасите от газ може да се изчерпят бързо, някои фирми и сега са на ръба на оцеляването, безработицата ще се увеличи. Иде ли голямата рецесия?

Рязко покачване на цените на енергията, охлаждане на световната икономика и намаляване на покупателната способност заради високата инфлация - много са факторите, заради които експерти прогнозират, че германската икономика се е запътила към рецесия. Опасенията нарастват и с оглед на задълбочаващата се газова криза и продължаващото спиране на доставките по газопровода "Северен поток 1" в Балтийско море, пише Дойче Веле.

Процес, който се ускорява от само себе си

Себастиан Дулийн, директор на Института за макроикономическа политика (IMK) към фондация "Ханс Бьоклер" обяснява, че при рецесията неблагоприятните тенденции се ускоряват от само себе си. Безработицата се разраства, загубилите работа купуват по-малко, а това води до загуба на доходи и работа и за други хора.

Съвсем друг е случаят при т.нар. техническа рецесия. Тя настъпва, когато брутният вътрешен продукт (БВП) спада две поредни тримесечия. "Техническата рецесия обаче може да е и съвсем слаба - от минус 0,2 или 0,3%. Това не е опасно. По-драматично става, ако БВП спадне рязко и за по-продължително време“, казва експертът.

Може ли свиването на германската икономика да е умерено?

Въпреки войната в Украйна, нарушението на веригите за доставки и санкциите срещу Русия, германската икономика е отбелязала изненадващ ръст през пролетта. През второто тримесечие БВП е нараснал леко - с 0,1% в сравнение с предишното тримесечие на годината. По-късно обаче тези стойности вероятно ще се променят. Германският институт за икономически изследвания (DIW) съобщи миналата седмица за очакван спад през третото тримесечие. Икономическият експерт на организацията Гидо Балди прогнозира, че в Германия ще има рецесия, придружена от висока инфлация.

"В момента въпросът вече не е дали ще има рецесия, а колко силна ще бъде тя", подчертава и Йенс Зюдекум, професор по международна икономика и член на Консултативния съвет към Федералното министерство на икономиката.

"Сега потребителското търсене ще намалее, защото електроенергията и газът стават все по-скъпи", коментира още икономистът.

Потребителските нагласи в Германия вървят надолу за трети пореден месец, достигайки рекордно ниско ниво. Показателят, по който компанията за пазарни проучвания GfK изследва потребителското търсене, през септември се е свил до най-лошите си стойности от началото на измерванията през 1991 година. При сегашната инфлация от 7,9%, много хора вече са изправени пред значителни загуби на реалните заплати и спестявания.

Предстоят трудни месеци

"Предстоящите тримесечия ще бъдат много трудни, тъй като нарастващите разходи за енергия - и особено за отопление - ще засегнат потребителите и те ще свият потреблението си в други области", предупреждава Дюлийн от Института за макроикономическа политика. Същевременно предприятията все повече ще съкращават производството си, тъй като високите цени на енергията го правят нерентабилно. Един от най-големите производители на торове вече е спрял работа.

Зюдекум, който съветва германското правителство по икономически теми, посочва, че евентуален остър недостиг на газ е "най-лошият вариант".

"В най-лошия случай зимата ще бъде студена, хората ще се отопляват, без да пестят, а сегашните много добре заредени газохранилища ще изчерпят запасите си много бързо. Затова съществува риск цели производствени отрасли да закъсат. Ако има още по-голямо поскъпване на енергията, някои магазини също ще са принудени да спрат работа. Виждаме налични съставките за рецесия през второто полугодие. Някои от по-малките фирми още отсега са на ръба на оцеляването“, казва проф. Зюдекум.

Приоритетни задачи

Това би довело до съкращаване на работното време на служителите, а при лошо стечение на обстоятелствата - и до увеличаване на безработицата. Икономистите прогнозират, че дори и с новия правителствен пакет за облекчения и помощи на стойност от 65 млрд. евро, Германия няма да успее да избегне рецесията.

"Единственото нещо, което можем да направим сега с приоритет, е да се преориентираме в енергетиката към втечнен газ, внос от други държави и увеличаване на възобновяемите енергийни източници“, казва проф. Зюдекум.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    3
    ...
    иде, с 300, по аутобана в най-лявата лента без никакви ограничения. как се ежеха, "ние сме товарния локомотив на европейската икономика, ние това, ние онова, ние сме гарант за развитието на европа.... хак да ви е сега, уроди швабски, потънаха ви гемиите. много се кефя.
  • 7
    2
    Deutsche Scheiße
    Бира и кисело зеле с вурстчета ли?!!! На Дьорд Шорош и Бай Дън дъртите пишки ще мляскате! Както се казва: добре дошли в €вроатлантическия ССР!
  • -5
    1
    русенец
    и да дойде и да не дойде, телешкия ми възторг по русия няма да спре
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари