МОН обмисля цялостна промяна на графика на учебната година

0
До 20-и март е възможно да отпадне и масовото тестване в училище, заяви министър Николай Денков
До 20-и март е възможно да отпадне и масовото тестване в училище, заяви министър Николай Денков Снимка: БГНЕС

До 20-и март е възможно да отпадне и масовото тестване в училище, заяви министър Николай Денков

Учебната година да започва в периода 5-7 септември, малките ученици да завършват няколко седмици по-късно от сега, а добавеното време да се използва за по-дълги ваканции по време на самата учебна година.

Това обсъжда ръководството на министерството на образованието и науката със социалните партньори, заяви в "Денят започва" министър Николай Денков.

До 20-и март е възможно да отпадне и масовото тестване в училище, заяви той. Последна дума за това обаче ще има министерството на здравеопазването.

"Преди началото на вълната имахме около 1000 заболели ученици на седмица, в пика на вълната бяха 12 000, а сега са около 2000. Това означава, че вълната още не е отминала съвсем." - допълни Николай Денков.

В момента се търси механизъм за превенция на агресията и насърчаването на социализацията в училище. Пуснати са анонимни анкети до директори и ученици за случаите на агресия, с които те се сблъскват и причините, които са довели до това.

Министърът на образованието подчерта, че за преодоляването на този проблем е нужно и участието на родителите.

Предложението за обединение на висшите училища у нас е провокирало различни реакции у ректорите, каза в "Денят започва" Николай Денков.

Целта на предложението е, обединявайки се, университетите да излязат по-напред в световните класации и ката да привлекат интереса на повече студенти, учени и инвеститори.

По думите на Денков ректорът Софийския университет "Свети Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков е подкрепил идеята като дори е изчислил, че ако Алма Матер се слее с друго голямо висше училище у нас, може да влезе в топ 500 или дори в топ 300 на университетите по света.

Обединението ще помогне и за подобряването на материалната база на висшите училища, защото ще могат да споделят лабораториите, общежитията и спортните си съоръжения, посочи Денков. Академичното им ръководство ще включва ректорите на отделните университети, които може да управляват общото звено на ротационен принцип или сами да изберат ръководителя си.

Според него страната ни е закъсняла с 15-20 години да въведе тази практика, като тя вече е донесла ползи в много европейски страни.

От министерството на образованието предлагат и промяна в начина на атестация на преподавателите във висшите учебни заведения, както и въвеждането на количествени критерии за акредитацията на университетите.

Ще се разшири и обхватът на проверките за плагиатство - идеята на образователните власти е всяка научна публикация да може да бъде проверена. В момента за плагиатство се проверяват единствено публикациите, които участват в конкурси.

Предлаганите промени се очаква да бъдат формулирани в законопроект след като приключат обсъжданията - до три-четири месеца. Възможно е да влязат в сила още от следващата академична година, каза Денков.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    4
    Ирена
    Този министър да хване да обмисля как да улеснява децата в училище вместо да се чуди как да им увеличи учебната година и да им вземе от така полагащата им се ваканция, защото и без друго децата в момента учат много повече от колкото преди пандемията и е им е много по трудно и натоварващо . От както е пандемия няма вече грипна ваканция няма ломент в който децата да не са учили няма значение дали онлайн или присъствено, така че те в момента са много по-натоварени, така че да седне да мисли как да усъвършенстват училищата от към техника , като например таблети ел.дъски и лаптопи, а не да се занимава с удължаване на учебната година, защото има доста други проблеми в образователната ни система.
  • -20
    3
    Нунев
    Откога Селскостопанският институт в Русе е "университет"?
  • 4
    2
    Хан Кубрат
    Сливане на университети- добре, но защо Шуменския ще е самостоятелен, а Русенския- слят с други, при все че в Русе има всякакви специалности и далеч не е само технически. Освен това не са ли твърде много университетите в България?! Дощло е време за съкръщаването им поне на половина, а преподавателите, много от които са пенсионери, докарващи си допълнителни доходи към ниските пенсии, да се отдадат на заслужена почивка. Всички останали некадърни доценти и асистенти в университетите- на борсата или в шивашкия бизнес, за да са полезни на обществото.
  • -6
    1
    Алтънбашева
    Крайно време е да се удължи учебната година, защото по цял свят няма толкова дълги летни ваканции. някога, когато България е била земеделска държава, това може и да е билом оправдано, но днес е нелепо. Освен това, всички сме свидетели как дори през учебно време, реално не се учи, а по паркове , градинки, улици и дискотеки е пълно с веселящи се (а някои и дрогирани) млади хора. Нека да имат повече ангажименти в учебния си процес, вместо да мислят за глупости и любов от ранни ученически години.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари