Модернизират моста на Кольо Фичето
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 12
Мостът на Колю Фичето над река Янтра до град Бяла предстои да бъде реставриран.
Проектът е част от оперативна програма „Региони в растеж“, а прогнозната му стойност е 8.6 млн. лв. с ДДС. Идейната фаза е преминала одобрение от Националния институт за недвижими културни ценности, а в момента тече срок за подаване на оферти за изпълнение.
На заседание вчера Общинският съвет в Бяла одобри поемането на дългосрочен дълг в размер на близо 1,5 милиона лева, за да бъдат осигурени средства за реализацията на проект за консервация и реставрация на моста. Предвижда се сумите за връщане на дълга да не излизат от бюджета на Общината, а да се изкарват като приходи от обекта.
Първата част от обществената поръчка „Консервация и реставрация на моста на Колю Фичето над река Янтра при Бяла“ се отнася до самия мост. Предвижда се разширяване на съоръжението в пълния му габарит в строежа от 1922-23 година, премахване на тогавашните насипвания в източната част с цел експониране на запазените подпори.
Описанието изисква „същите сводове да бъдат визуално възстановени с новодобавени метални арки стъпващи върху оригиналните опори“, а около експонираните запазени автентични части ще се изградят пешеходни алеи.
Втората част е свързана с изграждането на нова сграда извън непосредствената зона на културната ценност. В нея ще бъдат разположени музей на моста и цялостното творчество на Колю Фичето, както и ресторант. Според фирмата изготвила проекта „Инжпроект“, новата сграда ще носи характера на съвременното строителство. Основната идея и при формообразуването, и при изграждането и проектирането е кобиличната крива, характерна за творчеството на Кольо Фичето. Това е изразено чрез покривната конструкция.
Тъй като мостът е недвижима културна ценност с категория „национално значение“, проектът вече е преминал през няколко институции, както и през обществени обсъждания.
Построеният през 1867 година мост има голяма необходимост от реставрация. Дългото 276 и широко 9 метра съоръжение има 14 свода с отвори по 12 метра. Характерни са опорите с водорези и облекчаващи ниши, тематично оформени с възрожденската кобилица. Оригиналната конструкция на моста е от издялан местен варовик. Силуетът му се слива живописно с коритото на река Янтра и местните възвишения.
В момента по недвижимата културна ценност се забелязват доста проблеми – пукнатини, растителност и разрушения по камъка. Най-голямата опасност е подкопаването на основите на моста при високи води на реката, тъй като по опорите се затлачват дървета.
Безспорен е фактът, че съоръжението трябва да се поддържа. Колко "идейни" обаче са идеите за реконструкция? И дали въобще след множеството ремонти ще остане нещо от оригиналното творение на майстор Кольо?
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена