Млад историк от Русенско откри неизвестен документ за Раковски

1
Историкът е представил виртуално документа на научна конференция, посветена на 200 години от рождението на Раковски
Историкът е представил виртуално документа на научна конференция, посветена на 200 години от рождението на Раковски Снимка: Русе Медиа

Младият историк от русенския град Ветово Октай Алиев е открил неизвестен документ за дейността на Г.С.Раковски, съхраняван в Истанбулския архив

Той го е представил виртуално на научна конференция, посветена на 200 години от рождението на Раковски, която бе организирана от Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Докладът на Октай Алиев се нарича „Колко струва да бъде заловен Раковски“, а авторът го предостави на читателите на Русе Медиа

„Колко струва да бъде заловен Раковски?“. Османски документ от Истанбулския архив за дейността на Г.С. Раковски

Новооткритите извори за историята на България винаги представляват интерес за широка аудитория. Те могат да бъдат различни видове: ръкописи, каменни надписи, документи и др. Трябва да кажем, че в нашата история има все още доста неосветлени личности и събития. Но историческата наука е винаги в прогрес и всяка година изследователите се натъкват на интересни писмени свидетелства, чрез които частично осветляват различни аспекти и периоди от родната история.

Моят случай се ограничава с един новооткрит документ от Истанбулския османски архив за българския революционер Георги Стойков Раковски. Още в началото е редно и нужно да спомена, че в този текст ще наблегна по-скоро в съдържанието на документа и неговото значение, отколкото в житейския път и революционните идеи на Г. Раковски. Документът се съхранява в Истанбулския архив и е под сигнатура А) МКТ.UM. (Sadâret Mektubî Kalemi Belgeleri) 794/23.

При прочита се разбира, че това е телеграма от силистренския валия Мехмед Ариф паша от 18.02/02.03.1865 г. до великия везир Мехмед Фуад паша (1863-1866 г.). Според нея „известния революционер Раковски“ се намирал във Влашко. Забелязва се веднага, че османската власт знае за дейността на Раковски, той дори е наречен „известния“, т.е. става дума, че властите своевременно били уведомени за неговите идеи и революционни движения. Измежду редовете по-късно се появява „един човек“, който твърди, че може да залови Раковски, при условие ако му се дадат 25 000 гроша! Към тази сума ще се върна малко по-късно.

Споменатият човек, който заявява, че може да залови Раковски иска от централната власт предварителна начална сума, а след като си свърши работата – и остатъка от споменатите 25 000 гроша. Силистренският валия, който пише телеграмата добавя, че 25 000 гроша са всъщност нищо в сравнение с щетите, които Раковски е нанесъл на държавата. Цитирам неговите думи в телеграмата, преводът на който направи проф. Орлин Събев и моя скромност: „причинява щети на държавата за няколко стотици хиляди гроша и вкарва България в капана на нови [революционни] идеи, сумата, която трябва да се даде, е незначителна.“ Все пак тази сума се вижда много на валията и той казва, че сам не може да се реши дали да я даде или не. Затова се обръща към институцията на великия везир. Освен това в края на телеграмата четем, че османците са научили, че Раковски „се намира на едно място близо до Русе“ и трябва незабавно да се действа. Затова, казва валията, „чакам незабавната Ви заповед“.

Горе-долу в това се състои накратко целия документ. В добавка към нея има и отговор на великия везир. Ще го цитирам изцяло тук: „Няма пречка да бъде дадена исканата сума, ако е възможно известният Раковски бъде заловен безпроблемно, така както е заявено от един човек.“

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари