Митрополит Наум освети параклиса "Свети Йоан Рилски"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Извършено бе и полагане на свети Антиминс
Вчера, 30.09.2023 г. се извърши полагане на свети Антиминс и освещаване на ремонтирания параклис “Св. Йоан Рилски” при храм “Св. Петка” в Русе.
Освещаването на параклиса бе ръководено от Митрополит Наум, научаваме от публикация в официалния профил на Русенския митрополит във Facebook.
Антиминс е парче плат, на което се извършва Евхаристията. При освещаването му в него се поставя частица от мощите на светец. Произлиза от гръцката дума αντι (вместо) и латинската дума mensa (олтарна маса, трапеза). Може да бъде преведена като вместотрапезие.
Антиминсът е специален плат (лен или коприна) с размери малко по-големи от напрестолното евангелие. Обикновено на него е изобразено погребението на Спасителя Христос. В наши дни то е щамповано, в по-стари времена е било изписвано на ръка.
В горния край на плата е вшита частица от мощите на някой светец, а в противоположния стои саморъчният подпис на съответния право-правещ архиерей.
В древната Църква антиминс се използва там, където няма олтарни трапези за извършване на богослужението. В началото те не били изработвани от плат, а представлявали каменна плочка, дървена дъска, оловна плочка, печена глина и по-рядко плочка от слонова кост.
Антиминсът до голяма степен е свързан с храма, доколкото е поставен на св. Престол, под напрестолното евангелие. По време на св. Литургия сгънатият антиминс се разтваря и върху него се принася самата безкръвна жертва. Има и антиминси без частица от мощи, само с архиерейски подпис, но те са за престол, който е осветен и следователно, сам съдържа такава частица. Тези обаче са неподвижни, т. е. не могат да се отделят от престола.
В Българската православна църква, както във всяка поместна православна автокефалия, антиминси могат да освещават всички канонични архиереи, намиращи се в евхаристийно общение помежду си. При освещаването антиминсът се помазва със св. миро.