Мините в Черно море са трудни за откриване и ще са опасни години след края на войната
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Военноморските сили на три държави са обезвредили 17 мини в Черно море
От началото на руската военна агресия срещу Украйна военноморските сили на България, Румъния и Турция са открили и обезвредили общо 17 морски мини в акваторията на Черно море. Експертите прогнозират, че минната опасност ще продължи да бъде сериозен риск през следващите години.
Специфики на минната заплаха
Командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби, адмирал Велко Велков, подчертава спецификите на предизвикателството: "Да не дърпам дявола за опашката, но засега според мен си вършим добре работата". Той обяснява, че въпреки малките си размери и трудното откриване, тези взривни устройства крият сериозна опасност.
Значение за морската търговия
Адмирал Велков акцентира върху икономическото измерение на проблема - 80 процента от търговския оборот на България преминава през пристанищата Варна и Бургас, което прави гарантирането на свободното корабоплаване първостепенен приоритет.
Международно сътрудничество
В момента град Бургас е домакин на противоминното учение "POSEIDON 2024", в което участват военни части от Румъния, Съединените американски щати, Италия, Франция и Турция.
Координирани действия
Създадена е обща противоминна група на България, Турция и Румъния, която понастоящем се ръководи от турската страна. От началото на 2025 година командването ще бъде поето от България. Планира се групата да се активира двукратно по време на всяко командване за период до 15 дни.
Мерки за сигурност
Военноморските сили извършват регулярни контролни обследвания на рисковите райони и следят хидрометеорологичните условия в северозападната част на Черно море, където са разположени минните заграждения. След периоди на бурно време съществува повишен риск от поява на дрейфащи мини в българската зона на отговорност.