Министерството на финансите предлага промени в четири данъчни закона
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Общественото обсъждане дава възможност за широк дебат върху данъчната политика
Министерството на финансите (МФ) публикува за обществено обсъждане проекти за изменения и допълнения на четири ключови данъчни закона. Промените засягат Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС).
Основните промени в ЗКПО включват прецизиране на вече приетите разпоредби и въвеждане на допълнения относно облагането на многонационалните и големите национални групи предприятия с допълнителен данък. Тези промени са в съответствие с административните насоки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и са част от рамката за прилагане на правилата срещу свиване на данъчната основа, въведена в Европейското законодателство чрез Директива (Европейски съюз) 2022/2523.
Важна промяна е продължаването на данъчното облекчение за производствена дейност в общини с висока безработица. Новата минимална помощ ще се прилага от 1 януари 2024 година до 31 декември 2030 година, включително за корпоративния данък за 2030 година. Тази мярка е в съответствие с новия Регламент (Европейски съюз) 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 година.
В ЗДДФЛ се прецизират разпоредбите, свързани с правото за ползване на данъчни облекчения за деца и деца с увреждания от родители, на които не е предоставено упражняването на родителските права при развод или когато няма сключен брак между родителите. Създава се и административнонаказателна санкция за непредставяне или закъснение при предоставяне на информация и данни по глава пета от Закона за Националната агенция за приходите.
Измененията в ЗДДС целят въвеждане на изисквания от правото на Европейския съюз и усъвършенстване на данъчното законодателство. Предлагат се специални режими за малки предприятия - в страната и в Европейския съюз, които ще позволят на тези фирми да се ползват от освобождаване от задължението за начисляване на ДДС до определен праг за регистрация.
В контекста на борбата с измамите с ДДС се предвижда задължителна регистрация по ЗДДС за всяко данъчно задължено лице, установено в страната, преди извършване на облагаема доставка на нови сгради, прилежащи терени или прехвърляне на вещни права върху тях, независимо от годишния оборот.
Въвежда се и задължение за предоставяне на данни за наличните дълготрайни активи и материални запаси от регистрираните по закона лица. Тази информация ще се декларира тримесечно с цел по-ефективен контрол върху упражненото право на данъчен кредит.
Промените в ЗАДС целят прецизиране на нормативната уредба за избягване на неясноти и възможности за разнопосочно данъчно тълкуване. Очаква се намаляване на административната тежест за икономическите оператори чрез опростени процедури. Въвеждат се и контролни механизми за превенция спрямо идентифицирани рискови лица с цел предотвратяване на възможни нарушения.