Мигранти избягали от лагера в Харманли
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
36 души от Ирак са задържани на територията на област Добрич на 10 декември.
Задържаните са 25 възрастни и 11 деца на възраст от 1 до 14 години, между които и бебе.
Мигрантите са избягали от бежанския лагер в Харманли. Задържаните са 8 души в землището на село Росица, община Ген.Тошево. Останалите са преминали нелегално границата с Румъния и са задържани от румънските власти край село Думбравени. Те са върнати незабавно на наша територия.
Част от възрастните и всички деца са без документи. Четирима от тях са преминали нелегално за втори път границата, могат да получат ефективни присъди.Мъжете са във варненския затвор, а жените в следствения арест в Добрич. „Огромният проблем е с децата”, заяви Пламен Николов.
„Въпросът е, че ако бащата и майката носят наказателна отговорност, то децата не носят. В Наказателно-процесуалния кодекс пише, че в случаите, когато родителите са задържани, децата трябва да се настанят в детско заведение или интернат. Но тази норма на НПК влиза в противоречие със Закона за предучилищното и училищното образование, където се посочва, че едно дете не може да бъде настанено в детско заведение без медицински документи. Тези деца нямат никакви документи, камо ли медицински картони. Ако ги настаним в наша ясла или градина, рискуваме здравето на българчетата. На практика тези деца няма къде да отидат”, коментира окръжният прокурор.
Не е уточнено нормативно как да се действа в подобни ситуации. „В крайна сметка се оказва, че децата стоят в полицейското управление и полицаите ги хранят с банички”, добави Николов.
Част от децата все пак са настанени в Центровете за настаняване от семеен тип в Добрич, а другите – в дом „Дъга”. Местните власти нямат предвиден бюджет за издръжка на тези деца.
Мнението на Пламен Николов е, че в граничните области трябва да се разкрият временни центрове за настаняване, в които да се приемат децата, докато текат съдебните процедури с родителите им. Тъй като бързите производства в подобни случаи отнемат около 3-4 дни, то престоят на децата в тези центрове също ще бъде толкова, до изпращането на семействата в бежански лагер. Ако има осъдителна присъда детето се настанява с майката в затвора в Сливен.
Кърмачето, за което окръжният прокурор съобщи, е настанено в единия от ЦНСТ в Добрич, а майка му е в ареста и ще бъде съдена за повторно преминавате на границата.
„Трябва някак си да се реши нормативно ситуацията с децата в такива случаи, защото ми се налага аз да решавам колко пъти тази майка да излиза от ареста да кърми”, коментира Николов.
Според него същите проблеми с децата на мигрантите имат и прокурорите от областите по границата със Сърбия и в Русенско. Те имат противоречия с местната власт, която отказва да приема децата в детски заведения и съдиите и прокурорите по тези дела се чудели какво да правят с тях. Въпросът трябва да се реши от правителството или Народното събрание, категоричен е Пламен Николов.
Очаква се по случая със задържаните мигранти да се произнесе съдия от Районния съд в Генерал Тошево.
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...