Мианмар обяви извънредно положение след разрушителното земетресение
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Срутен мост и застрашени язовири усложняват спасителните операции, съобщава Червеният кръст
Властите в Мианмар обявиха днес извънредно положение в шест области на страната, включително Сикайн и Найпидау, след силното земетресение, което причини значителни щети на инфраструктурата. Според информация на Ройтерс, правителството планира да започне спасителни операции възможно най-скоро, за да се справи с последствията от бедствието.
Контролираният от армията вестник "Глобал Ню Лайт" съобщи, че правителството вече е започнало оценка на щетите, а властите ще настояват за достъп до хуманитарна помощ и други видове подкрепа, отпускани при подобни бедствени ситуации.
Сериозни поражения върху инфраструктурата
Международната федерация на Червения кръст сподели тревожни детайли за мащаба на пораженията. "Нанесени са щети по обществена инфраструктура, както и пътища, мостове и обществени сгради", заяви Мари Манрик, програмен координатор към организацията, по време на видеовръзка от град Янгон при брифинг с репортери в Женева.
Особено притеснение предизвиква състоянието на големите язовири в страната. "В момента имаме опасения за състоянието на големите язовири, които сега специалистите наблюдават, за да направят оценка на условията", допълни Манрик.
Критична за логистиката на спасителните операции е и новината за срутването на важна транспортна връзка: "Мостът, който свързва Мандалей със Сикайн, се срина - това ще доведе до големи логистични проблеми", предупреди представителят на Червения кръст.
Усложнена политическа ситуация
Ситуацията е допълнително усложнена от политическата нестабилност в страната. Ройтерс отбелязва, че Мианмар е в трудна ситуация от началото на 2021 година, когато военните извършиха преврат, отстранявайки демократично избраното правителство, водено от носителката на Нобелова награда Аун Сан Су Чи.
Последвалите протести прераснаха във въоръжена съпротива срещу военната хунта, обхващайки цялата страна. Продължаващият конфликт вече е принудил над 3,5 милиона души да напуснат домовете си.
Природното бедствие се случва в момент, когато страната вече е изправена пред множество предизвикателства, а ефективността на спасителните операции ще зависи както от достъпа до засегнатите райони, така и от координацията между международните хуманитарни организации и местните власти.