Меркел не се справя с коронавируса в Германия
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
"Ще постелем червен килим на вируса, ако разхлабим мерките", смятат от лекарските организации в Германия
Канцлерката Меркел е за удължаване на локдауна до 28-и март, но решенията ѝ се натъкват на все повече критики.
В момента не е лесно да се ориентираш къде и кои магазини в Германия са отворени, уточнява Дойче Веле. Поради федералната структура на страната, мерките срещу пандемията се определят от провинциалните правителства, а не от Берлин. Дали обаче е добре в провинция Шлезвиг-Холщайн например хората имат да повече свобода, отколкото гражданите на Хамбург в съседство? Разликата е, че в Хамбург управлява социалдемократът Петер Ченчер, докато в Шлезвшиг-Холщайн министър-председателят Даниел Гюнтер е от партията на Меркел - ХДС.
Какво бе договорено?
В Германия като цяло броят на новите зарази, смъртните случаи и средната седмична стойност не са особено високи, но и не спадат според очакванията. Политиците искат средният брой инфекции на 100 000 души да спадне под 50, а на последната срещу между министър-председателите и канцлерката беше решено още, че детските градини, началните училища и фризьорските салони ще отворят в рамките на седмица, а иначе ограничителните мерки се удължават до седми март. Пак според това решение, когато средната седмична стойност се стабилизира под 35 нови зарази на 100 000 души, работа ще могат да подновят търговските обекти, музеите и различните услуги, при които има физически контакт между хората.
Според съобщения в медиите, в момента в канцлерството в Берлин се обсъжда удължаване на сегашните ограничения до 28-и март. В същото време от следващата седмица някои ограничения на контактите може да отпаднат и да се разреши събирането на до пет човека от две домакинства.
Какво убягва на Меркел?
Един от двамата лидери на Социалдемократическата партия - Норберт Валтер-Борянс, атакува кризисния мениджмънт на канцлерката, макар че социалдемократите участват в нейното правителство. "Имаме правителствена ръководителка, на която ѝ убягват някои неща при координирането на събитията в тази криза", заяви Валтер-Борянс. Според него, някои водещи християндемократи, от които в момента се очакват действия, засега не оправдават тези очаквания.
Специално за министъра на икономиката Петер Алтмайер и за министъра на здравеопазването Йенс Шпан Валтер-Борянс твърди, че "меко казано" имали още доста работа за вършене в борбата срещу пандемията. И обобщава, че слабостите на големия коалиционен партньор трябвало да бъдат компенсирани от вицеканцлера Олаф Шолц и от другите социалдемократи в кабинета.
Отговорът на християндемократите след критиката едва ли ще закъснее. Така възниква въпросът дали широката коалиция между християндемократи и социалдемократи изобщо е дееспособна точно сега, когато предстоят решаващи избори за провинциални парламенти. В Баден-Вюртемберг и в Райнланд-Пфалц ще се гласува след по-малко от две седмици, като вотът ще бъде и оценка на мерките срещу пандемията във всяка от двете провинции.
Лекарите предупреждават
Успоредно с това съсловните лекарски организации предупреждават да не се бърза с некоординирано разхлабване на мерките и призовават към колкото е възможно повече тестове. "Ще бъде грешка да се отварят определени сектори, само защото хората вече са се уморили от локдауна", казва председателката Съюза на лекарите от общественото здравеопазване Уте Тайхерт. Според нея отваряне може да има единствено в комбинация с целенасочени тестове и ясна стратегия за проследяване на заразите. "В противен случай направо ще постелем червен килим за вируса", казва тя и предупреждава, че в момента най-важното е да се постави под контрол разпространяването на инфекцията.
А Сузане Йона, председателка на лекарския синдикат "Марбургер Бунд", смята, че трябва да се издържи до второто тримесечие, в чийто ход може да се очаква първият ефект от ваксините. Тя предлага малки стъпки, но тъкмо това е трудно в момента, защото както привържениците на мерките, така и агитаторите за разхлабването им твърдо следват своя курс. Търговията, политическите представители на средното съсловие и няколко министър-председатели настояват за отмяна на част от мерките в най-скоро време. Съюзът на търговците предупреждава, че може да се стигне до вълна от фалити, а изпълнителният директор на този съюз казва: "Вече не важи аргументът, че затворените магазини ограничават контактите. При сегашното хубаво време в центъра на всеки град въпреки това е пълно с хора".
БСП - Русе: Вдигането на такса смет е наложително
БСП - Русе: Вдигането на такса смет е наложително
Златомира Стефанова: Община Русе има амбиция да бъде пример...
Учителите готвят протести заради неясните заплати през 2025
Областният управител свиква спешна среща за справяне с...