МБАЛ - Силистра има нужда от 80 млади сестри
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Съотношението сестра-лекар в МБАЛ - Силистра е 2:1, което е под оптималното
Областната болница в град Силистра за втора поредна година отчита положителни финансови резултати, благодарение на дългогодишната последователна политика и стратегическо управление от страна на ръководството. В интервю, дадено пред Clinica.bg, директорът на лечебното заведение - д-р Васил Славов, заяви, че успехът се дължи на няколко основни фактора. Те включват разширяване на дейностите, оптимизация на отделенията и подобрение на материалната база.
Нови дейности и оптимизация на отделенията
От 2020 година насам, МБАЛ - Силистра предприе редица стъпки за включване на нови медицински дейности и оптимизация на съществуващите отделения. Това включва осигуряване на по-добро финансиране от държавата и увеличаване на оборота по НЗОК. В резултат на тези мерки, болницата успя да привлече около 150 нови служители, включително медицински и немедицински кадри. „Когато има правилно управление и стимулиране на персонала, резултатите са налице“, сподели д-р Славов.
Възвръщане на пациентите
След пандемията от COVID-19, едно от основните притеснения на ръководството беше, че пациентите може да не се върнат в болницата. Въпреки това, подобрените условия и професионализмът на персонала привлякоха още повече пациенти. „Основно нашите пациенти са от област Силистра, където живеят около 100 хил. души. Много от тях са възрастни и с ограничени финансови възможности, но сега те предпочитат да остават в нашата болница, поради удобствата и качеството на грижите“, отбеляза д-р Славов.
Кадрови криза и предизвикателства
Въпреки постигнатите успехи, болницата не е застрахована от проблемите, които изпитват много лечебни заведения в страната. Недостигът на медицински сестри и специалисти в някои области като хирургия, ортопедия и урология продължава да бъде сериозно предизвикателство. Д-р Славов подчерта, че отделението по трансфузионна хематология е особено засегнато, тъй като финансирането му е изцяло за сметка на лечебното заведение. „Има нужда от обособена политика за възстановяване на тези отделения в страната, за да не се нарушава качеството на медицинските услуги“, добави той.
Финансови механизми и бюджет
Приходите от добре функциониращите отделения компенсират загубите от по-слабо развитите. Въпреки че надлимитната дейност на болницата е минимална - около 700 хил. лв., д-р Славов подчерта, че е необходимо по-строго управление и контрол за предотвратяване на потенциални злоупотреби. „Контролът трябва да бъде стриктен, за да се избегнат случаи на фиктивни хоспитализации“, поясни директорът.
Заплати и стимули за персонала
Средните стойности на заплатите в болницата са 3-4 хил. лв. за сестри и 5.6 хил. лв. за лекари, като тези суми включват и допълнителни възнаграждения. Д-р Славов изрази загриженост, че новите изисквания на КТД може да се окажат предизвикателство за изпълнение, особено в контекста на застаряващия персонал и недостига на млади специалисти в областта.
Предизвикателства и перспективи
Съотношението сестра-лекар в МБАЛ - Силистра е 2:1, което е под оптималното. „Проблемът с недостига на медицински сестри се задълбочава и може да доведе до сериозни трудности в бъдеще“, каза д-р Славов. Въпреки усилията на ръководството да стимулира обучението и развитието на персонала, липсата на учебно заведение в региона остава значителен проблем.
В заключение, д-р Славов подчерта важността на държавната подкрепа и необходимостта от по-добър контрол върху новите частни и държавни структури в здравния сектор. „Трябва да се намери баланс между частните и държавните болници, за да се осигури висококачествено здравеопазване за всички пациенти“, заяви той.