Мъж живее втори живот благодарение на уникална операция
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
С тумор на дебелото черво в напреднал стадий и аневризма на аортата преди 4 години, Лозан Тодоров търси спасение в няколко столични болници
Български лекари дават шанс за живот на пациенти с тежки онкологични заболявания. Те отстраняват тумори в напреднал стадий, за които доскоро операцията е била немислима. Освен онкохирурзи, в интервенцията участват и съдови хирурзи, които заменят засегнатите кръвоносни съдове, предава БНТ.
С тумор на дебелото черво в напреднал стадий и аневризма на аортата преди 4 години, Лозан Тодоров търси спасение в няколко столични болници.
"Казаха, че първо трябва да се оперира дебелото черво и след това аортата. Обаче аз не се съгласих на този вариант и викам - като се оперирам, трябва да бъде на един път и двете заедно".
Състоянието на Лозан е изключително рядко и животозастрашаващо. В повечето болници отказват да направят операция, с която да решат двата проблема едновременно. Мъжът е насочен към онкосъдовия хирург Асен Тодоров.
"Той вика: Момче, 50 на 50 ти е границата. Викам - 50 на 50, един път се ражда човек, един път умира", разказа Лозан.
Операцията продължава 9 часа.
"За първи път в България се извършва такава голяма операция. Аневризмата беше заменена с изкуствена съдова протеза. И беше опериран радикално авансиралия тумор на дебелото черво", обясни д-р Асен Тодоров - завеждащ отделението по съдова хирургия в УМБАЛ "Лозенец".
Лозан прекарва 10 дни в реанимация
"Аз бях в медикаментозна кома. И на петия ден се събуждам, виждам го, той идва, обаче не мога да говоря. Останах жив заради това. Много е рядко това нещо Не знаех, че той за първи път прави такава операция. Просто късмет".
Доктор Тодоров казва, че случаят на Лозан е екзотика. Медикът е сред малкото в света, които специализират и прилагат на практика онкосъдова хирургия - нова дисциплина в хирургията, която спасява пациенти с тумори в напреднал стадий, които засягат и кръвоносни съдове.
"Преди години, когато туморът ангажира големите съдове, пациентите бяха обявявани за иноперабилни . Медицината не им даваше възможност за излекуване", каза д-р Асен Тодоров.
Сега тези пациенти имат реални шансове да оздравеят.
"15% от пациентите, които са с карцином на бъбрека, имат ангажиране на най-големия венозен съд - вена кава. Имаме най-много опит със замяна на вена кава с протеза- със синтетичен материал Това дава реален шанс на пациента да бъде излекуван".
За пет години у нас са направени около 100 онкосъдови операции. В болница "Лозенец" планират да изградят център за онкосъдова хирургия. Целта е да бъдат привлечени още лекари, които доктор Тодоров е готов да обучи.