Мая Манолова подава петиция в Европейския парламент
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 0
"Смятам да подам петиция в Европейския парламент, с която да покажем, че българските граждани не приемат наличието на двойни стандарти на хранителните продукти за страните от Европа, и да настояваме за европейски законодателство за определянето на тези стандарти."
Това каза омбудсманът Мая Манолова по време на обществената дискусия под надслов „Европа на два стандарта при храните – защитени ли са правата на българските потребители“, посветена на разликите в качеството на храните в държавите от Западна и Източна Европа, предаде Агенция „Фокус“
Манолова обясни, че в момента има изисквания продуктите да са безопасни и в етикетите да бъде отразено съдържанието им, но няма забрана за продаването на един и същи продукт с различни показатели в различните страни. „Аз съм категорична, че е нужна промяна в Европейското законодателство. Промяна на закона трябва да бъде в три точки – първо да се забрани продаването на стоки с една и съща марка, но с различно съдържание в различни точки на Европа, второ, да бъде създаден ясен механизъм за контрол. И трето - предвиждане на сериозни санкции срещу нарушителите на тези правила. Оптимисти сме че това е възможно особено след изказването на г-н Юнкер в средата на миналата седмица“, каза омбудсамнът.
По думите ѝ темата е чувствителна и болезнена за българските граждани. „Позицията ми на национален омбудсман е пределно ясна – наличието на двойни стандарти на храните е не само дискриминация, но и обида за българските граждани. Различното качество на една и същия марка в различните страни на Европейския съюз е дискриминация за част от европейските граждани. В момента сме заплашени от това към заплахата „Европа на две скорости“ да се добави и „Европа на два стандарта“, каза още тя.
Манолова обясни, че на българските граждани трябва да се даде отговор на въпросите какви точно са разликите в стандартите и как влияят те върху здравето. „За това изготвихме едно опростено потребителско проучване как стоки под един и същ бранд се предлагат в три европейски столици – Берлин, Виена и София. Изследваме и сравняваме съставките, посочени в етикетите, и цените, като продуктите са закупени от магазините на една и съща верига. Това потребителско проучване показа, че има храни, включително такива за деца, които в София са с доста по-висока цена.
Например едно конкретно детско пюре в София се предлага с по-високо ниво на съдържание на различно олио (3,4% за сравнение на Запад, където е 0,9%) и по-висока цена от тази в Берлин и Виена. Най-популярната газирана напитка пък в страните на Запад се произвежда със захар, а в България с фруктозо-глюкозен сироп.“
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...