Мамут от Ледената епоха намериха в Канада
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Живяло преди 35 хил. години и загинало в дълбока кал
Мумифициран мамут бе случайно открит от миньори в Канада. Групата търсела злато в пермафроста на Клондайк, провинция Юкон, северозападна Канада, когато попаднала на необичайната находка. Намереният мамут е бебе, живяло преди около 35 хил. години, смятат палеонтолозите, а добре съхранените му останки го превръщат в „едно от най-добре запазените животни от Ледената епоха на света“, пише Площад Славейков
Вълнистото мамутче е в перфектно състояние – запазени са хоботът, опашката, малките уши и е вероятно „най-важното откритие в палеонтологията на Северна Америка“. Предположенията на учените са, че бебето е загинало, когато е било на възраст малко повече от 1 месец. Дълго е 140 см, тоест малко по-голямо от единственото друго бебе мамут, открито в Сибир през 2007 г.
Бебето е женско и е получило името Нун Чо Га, което означава „голямо бебе“ на езика на местното коренно население. Откритието е направено на територията на племе от първите нации – общ термин за коренното население в Канада, което не е метис или инуит. След първоначалните проучвания учените установили, че мамутчето има трева в стомаха си, което означава, че последните часове на малкото са били на пасището.
Перфектното състояние на останките се обяснява с това, че бебето вероятно е затънало в твърде дълбока кал и е загинало, след като не е успяло да се освободи. Тялото му се е запазило замръзнало в пермафроста по време на Ледената епоха – наричана още вечната замръзналост, това е най-горната част на земната кора на местата, където температурата не надвишава нулата.