Малката Микаела пренаписа учебниците по биология

2
Микаела е на 4 години и половина и родена е със синдром на Даун
Микаела е на 4 години и половина и родена е със синдром на Даун Снимка: БГНЕС

Микаела е на 4 години и половина, родена е със синдром на Даун, расте във Варна в сплотено обично семейство с по-големия си брат Крис, говори и пее, ходи в детска градина, учи се да плува и ...е причината учебниците по биология за 10-и клас за следващата учебна година да бъдат с променено съдържание в частта за нейното състояние, разказва БГНЕС.

Дори поместването на текста за този синдром е неправилно сложен в раздела "Наследствени болести", тъй като синдромът на Даун не е болест и само 3% наследственост има в това генетично състояние.

Промяната постигнаха родителите на Микаела, които са преминали през всички първоначални пречки да приемат детето си такова, каквото е. Още в родилния дом ги съветват да го оставят, защото няма да живее дълго и ще бъде бреме, разказаха те. Силвена и Красимир Ламбови, обаче, не само не оставят детето си, а правят всичко възможно то да се развива добре. И установяват, че усилията дават резултат. Малката прохожда на същата възраст като батко си, тогава бащата, който е видеооператор и е снимал през годината всяка подробност от развитието на детето, решава да направи един клип и да го пусне в Ю тюб, за да се види, че има смисъл. Клипът е гледан над 400 000 пъти в интернет, а след него идват нови 45. Каналът на Микаела има близо 48 000 абонати от цял свят.

Много сериозна реакция има клипът "Микаела в детската градина"(Слънце в яслата). Там камерата показва как детето играе с другите деца, как се храни само, как се облича, чуват се учителките, директорката на градината. С този клип се променя нагласата на педагозите, така че за други деца със синдром на Даун, традиционно отблъсквани от детските градини, се отварят повече врати. Семейството прави фондация "Живот със синдром на Даун" и благодарение на инициативата им, се осигуряват условия за плуване на деца с такова състояние, музикотерапия, а през изминалото лято и лагер на морето, в който дойдоха деца с родители от цялата страна. Поредната стъпка е в промяната на съдържанието на учебниците. Не е станало лесно, две години са били необходими, докато се получи реакция- писма до МОН, до издателствата, чакане. Накрая се стига до омбудсмана Мая Манолова и среща между фондацията, представители на министерството на образованието и четирите издателства, които наесен ще пуснат нов учебник по биология. Срещата се е състояла на 21 януари.

Досега в учебниците пише, че децата със синдром на Даун не преживяват дълго, тъй като много от тях се раждат с порок на сърцето. "Това е било истина преди 30 години- казва Силвена Христова- днес медицината е напреднала и сърдечните проблеми се коригират". "В родилния дом ни казаха, че детето няма да ни познава, няма да разбира какво става около него, но това не е истина и ние го доказваме". Децата със синдром на Даун могат да се развиват, когато за тях се полагат грижи в семейна среда и с помощ от специалисти. И от учебниците по биология е добре да се знае това, за да се оформи нагласата спрямо тях. Стъпката има смисъл.

Източник: БГНЕС
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари