Малката Държава, за която държавата е забравила

0
Село Държава носи това име съгласно указ от 1907 г. на княз Фердинанд
Село Държава носи това име съгласно указ от 1907 г. на княз Фердинанд

Държава – умалено копие на нашата. Селото носи това име съгласно указ от 1907 г. на княз Фердинанд. Преди се е казвало Чифлик махле. Намира се в Южна България, в община Чирпан, област Стара Загора.

И там има криза, и емиграция на младите, които бягат към града. В селото са останали предимно възрастни хора, които са огорчени от политиците. Преди години там са живели близо 700 семейства, а днес се броят на пръсти. Сега в селото има по-малко от 80 души.

“Нито един държавник не се е сетил за нашето село Държава, нито един”, казва Димитринка Бончева, а Христо Митков добавя: “Държавните хора стоят настрана от местните държавенци.”, споменават местните в репортаж на БНТ.

В селото има читалище. Казва се "Просвета". То разполага с 1470 тома, а дейността му е автентичен фолклор. За съжаление интерес към него липсва.

В многобройните сайтове за продажба на имоти фигурира само една за село Държава. Продава се етаж от къща 90 кв2 на цена от 11 000 лева.

Един от колоритните жители на селото се казва Стайко Стойчев.  Морякът повече от пет десетилетия кове прочутите, кажи-речи, по цял свят чирпански ками. Точно два часа след раждането на отрока умира баща му. Над 10 000 произведения на Стайко Стойчев са пръснати из България и по цял свят

В Държава има един магазин, в който се продават само стоки от първа необходимост.

Разбира се и в селото като във всяка държава и там има чужденци. Очаквано той е британец.

"Къде е Стивън?" - е един от най-актуалните въпроси в Държава днес. Помолил съседите да му гледат имота и трябвало да си дойде миналата пролет. От него обаче няма и следа

Потърсихме кмета на селото Петко Петков, за да ни разкаже нещо по-любопитно за Държава. 73-годишният градоначалник заяви, че в селото живеят едва десетина млади жители. Повечето са емигрирали в Стара Загора, а останалите в София.

„Основният поминък на населението в Държава е земеделието. Някои се занимават и с отглеждане на животни“, заявява Петков.

Той с болка споделя, че селото няма с какво да привлече интереса на туристите. Няма дори и събор.

„Атракции нямаме никакви. Все пак пътят, който минава през селото е хубав и асфалтиран“

Кметът е роден през 1941 година и смята, че заявява, че му липсва мотивация да се кандидатира на престоящите местни избори.

„Очаквам да се явят млади кандидати за кметския пост и искам да им дам шанс, защото смятам, че е нужна много енергия, за да се направи нещо в Държава, казва Петко Петков.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари