Македонският премиер призна кражба на чужда история
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Премиерът на Северна Македония Зоран Заев призна, че страната му присвоявала чужда световна и балканска история.
"Опитът ни нашата история да се промени с взимането на световна, балканска и чужда (история), като при това не държахме сметка как това влияе на нашите съседи, доведе до там буквално да бъдем скарани с почти всичките си съседи. По този начин се затвориха всички процеси в европейската ни интеграция и интеграцията в НАТО", каза Заев в интервю за гръцката телевизия Алфа.
Изявлението му предизвикаха силни реакции в Северна Македония. Гражданите обвиниха Заев, че е казал това, за да се "подмаже" на съседите, отбелязва БТА.
Споровете около общата история с България периодично разпалват скандали и в двете страни. Скопие и София подписаха договор за добросъседство през 2017-та, който предвижда обща комисия да изчисти проблемните тълкувания между двете страни. Засега тя е постигнала ограничен успех. Скопие призна, че цар Самуил е български цар, но явно разбирателството е приключило около 11 век и двете страни зациклиха около историческата фигура на Гоце Делчев. В крайна сметка македонският президент Стево Пендаровски каза, че Гоце Делчев е българин, който се е борил за независима Македония.
В България се оформят две линии на поведение към Скопие. Първата е по-дипломатична и се води от премиера Бойко Борисов и външния министър Екатерина Захариева. Те периодично потвърждават българската подкрепа за присъединяването на Македония към ЕС и НАТО, макар да отбелязват и проблемите с историята, допълва Mediapool.
Втората линия се води от военния министър Красимир Каракачанов, партията му ВМРО и до известна степен е подкрепена от президента Румен Радев.
Те настояват към договора за добросъседство между двете страни да бъде подписан нов анекс, а общата история да залегне и в преговорния процес за присъединяването на Северна Македония към ЕС. Периодично от тези среди се чуват и заплахи, че София може да спре Скопие по пътя му към ЕС и НАТО.
В същото време сегашните управляващи в Северна Македония показаха, че са готови на компромиси със съседите си и са изправени пред силен натиск от по-твърдите среди в собствената си страна.
В интервюто си Заев говори и за Преспанското споразумение между страната му и Гърция, което регламентира употребата на името Северна Македония.
"Договорът не само потвърждава нашите истински славянски корени. И тука е различието – македонският народ е със славянски произход“, посочи Зоран Заев.
Договорът с Гърция често се използва за сравнение в България. Историкът Стефан Дачев коментира пред Mediapool, че има погрешно впечатление, че договорът с Гърция е перфектен и няма разнотълкувания от двете страни.
"Античността и Александър Македонски са само допълнителни подпори, които в миналото не са имали чак толкова голямо значение, а Никола Груевски ги зае от едни от най-изостаналите в национализма си кръгове от диаспората. А в случая с Договора от Преспа точно отделянето на македонската антична история от съвременнана македонска история е основното", посочи той.
"В нашия случай проблемите ни с Македония засягат същностни места в македонския разказ, които на времето са заети от българския. Концепцията за споделеното минало обаче трябва да даде възможност днешната държава Македония да ги използва като фундационни темели. Иначе си мисля, че вероятно някои наши патриоти не желаят братята ни да черпят идентитет само от комунистически личности", добави историкът.
Пет села в Русенско са откъснати от света
"Express Service" достави успешно два локомотива във Вагонно...
Подписват договор за нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй"
Джо Байдън: Русия се провали в опита си да подкопае изборния...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе