"Лукойл" тайно изкупува своите еврооблигации, емитирани преди войната

0
Руският бизнес опитва да заобиколи ограниченията на Запада, наложени след началото на войната в Украйна
Руският бизнес опитва да заобиколи ограниченията на Запада, наложени след началото на войната в Украйна Снимка: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Руският бизнес опитва да заобиколи ограниченията на Запада, наложени след началото на войната в Украйна

Големите руски компании, дори и тези, срещу които няма наложени санкции, избягват Wall Street, за да погасяват своите кредитни емисии, емитирани преди войната и санкциите, пише Bloomberg, цитиран от Investor.

Източници на агенцията съобщават, че петролният гигант "Лукойл" - чрез своето дружество Lukoil Securities Limited, изкупува своите еврооблигации чрез брокери в Кипър.

Руската компания съобщи за плановете си в кратко прессъобщение, но без да дава подробности за условията. Заинтересованите от акцията са се свързали с брокери в Кипър и са изкупували дълга чрез извънборсови трансакции.

Говорители на ЕС, американското Министерство на финансите и на британските власти, следящи за санкциите, не коментират дали операцията по обратно изкупуване на дългове като цяло, и операцията на "Лукойл" в частност, представляват нарушение на санкциите срещу Русия.

Реално петролната компания не е под санкции, но централните депозитари по света отказват да работят с руски компании и те са принудени да намират алтернативи.

Стойността на руските еврооблигации преди войната беше 85,6 млрд. евро, но се сви до 12,7 млрд. евро след началото на военните действия, които накараха САЩ, ЕС и Великобритания да блокира достъпът на руски компании до капиталовите пазари. Ситуацията е много сложна - плащанията по купоните и главниците се осъществяват, но с голямо забавяне, пише още Bloomberg.

Руският бизнес намира алтернативи - обратно изкупуване на активи, суапове или директни плащания към инвеститорите, но това се случва само за сметки в Русия. Много руски компании, сред които "Уралкали" "Норилск Никел" и "Металоинвест", поискаха от своите акционери разрешението да плащат на инвеститорите директно в рубли, а не във валутата, записана в емисиите.

"Газпром" също прехвърли част от своите задължения в евро в облигации, емитирани в рубли, и планира да обърне целия си дълг към "домашна" емисия в рубли.

Проблемът при тези опции обаче е, че двата основни европейски депозитара - Euroclear и Clearstream, не желаят да обработват корпоративни действия, като обратното изкупуване на дълг, след налагането на санкции срещу Русия, твърдят източници на Bloomberg. И от двата депозитара отказват коментар на тази информация.

Дмитрий Дорофеев, мениджър в инвестиционната Armbrok, базирана в Ереван, смята, че до няколко месеца целият руски дълг ще бъде изкупен от руски компании.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари