Липсата на магистрали спъва развитието на Северна България

0
Драстични разлики в икономическото развитие на българските области
Драстични разлики в икономическото развитие на българските области

Драстични разлики в икономическото развитие на българските области

Институтът за пазарна икономика (ИПИ) публикува нов доклад, който разкрива нарастващите различия в икономическото развитие на областите в България. София град продължава да бъде безспорен лидер с принос от 68 милиарда лева към Брутния вътрешен продукт на страната. След столицата се нарежда град Пловдив с 13 милиарда лева, а изненадващо трета позиция заема област Стара Загора с 10 милиарда лева.

Тревожни данни за изоставащите региони

Областите Смолян, Кюстендил и Видин показват най-слаби икономически резултати, като всяка от тях генерира под 2 милиарда лева годишен брутен вътрешен продукт.

Драстични разлики в доходите

В столицата средната годишна заплата достига 29 хиляди лева, докато във Варна и Враца тя е около 19 хиляди лева. Най-ниски възнаграждения получават жителите на Добрич, Хасково и Видин - между 14 и 15 хиляди лева годишно, при средно ниво за страната от 21 хиляди лева.

Адриан Николов от ИПИ коментира ситуацията: "Няколко оформени силни регионални центъра в лицето на Пловдив, на Варна, на Русе, Велико Търново и Стара Загора успяват да дръпнат пред останалите региони. Което на практика застрашава и демографското им развитие и пазара на труда".

Ролята на европейското финансиране

Според експерта, достъпът до европейско финансиране е ключов за развитието на регионите. "Това означава, че достъпа на София до съфинансиране ще е по-нисък, но всички други райони ще получат по-висок процент европейско финансиране. Което означава, че всички големи инфраструктурни проекти ще им бъдат по-евтини за тези региони", поясни Николов.

Магистралите като фактор за развитие

Автомагистрала "Тракия" се оказва важен фактор за привличане на инвестиции в южната част на страната. В противовес, Северозападна и Североизточна България, където липсват магистрали, показват силна зависимост от държавното финансиране.

Петя Георгиева от ИПИ подчертава: "При тях е много важно по какъв начин реализират делегираните от държавата бюджети. Образованието е такъв топ дейност, околна среда, много видове услуги, за които държавата предоставя средства. Там качеството на тези услуги е много важно".

Зорница Славова от ИПИ посочва специфичен пример: "Например в Смолян, там виждаме висок обхват. Виждаме високообразовано население, което иска децата да ходят на училище и на детска градина и добри резултати. За съжаление заради неразвитата икономика областта става донор на кадри за околни области".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    1
    4444
    Северна България е разрушена от трафика и никоя магистрала няма да я спаси ако не се направи трети мост и той не е близо Русе. Последният път, когато ни обгазяваха свалихме комунистите , ако продължава така скоро ще трябва да сваляме и капитализма. Тук не се диша от западни ценности купили цялата община.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако загубите жена си в магазина, започнете флирт с друга. Вашата веднага ще дойде.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари