Липса на медицински стандарт при поставяне на упойка може да е в основата на трагедията с детето в Пловдив
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Адвокат Калина Михайлова: Информираното съгласие често е сведено само до формален подпис
Все още няма достатъчно информация за трагичния случай с детето, починало след дентално лечение в Пловдив, но съществува неоспорим факт - в момента в страната няма действащ медицински стандарт по анестезиология и интензивно лечение. Това заяви адвокат Калина Михайлова в ефира на предаването „Твоят ден" по NOVA NEWS.
Според юриста, досега действащият медицински стандарт не е предвиждал задължително тестване за алергия при поставянето на упойка, ако няма индикация от страна на пациента.
"Изключително важна е анамнезата, която родителите предоставят. Трябва да отбележим обаче, че не винаги пациентът е наясно каква точно информация трябва да сподели и тук идва ролята на лекаря при провеждането на диалога – да поиска детайли, да зададе насочващи въпроси," подчерта Михайлова.
Какво казва предходният стандарт
Адвокатът коментира, че в предходния действащ медицински стандарт изрично е посочено, че анестезията трябва да бъде адекватна и безопасна – т.е. извършена по начин, който не носи рискове за здравето и живота на пациента.
"Дори и когато няма данни или предпоставки за алергия, лекарят може да застрахова както себе си, така и здравето и живота на пациента, като направи необходимото тестуване," поясни Михайлова.
Проблемът с информираното съгласие
Юристът акцентира върху изключителната важност на информираното съгласие за провеждане на лечение или манипулация. Въпреки че в Закона за здравето е разписано детайлно, че то трябва да съдържа пълна информация за процедурата, на практика често процесът е сведен само до формалното полагане на подпис.
Михайлова категорично заяви, че след поставянето на упойка пациентът задължително трябва да остане под наблюдението на анестезиолог, което е от критично значение за навременна реакция при възникване на усложнения.