"Левски София" спечели волейболната Суперкупа на България

0
Шампионите устояха на силния отпор на Дея спорт
Шампионите устояха на силния отпор на Дея спорт Снимка: Никола Узунов / БТА

"Левски София" триумфира със Суперкупата на България по волейбол след епична битка с Дея спорт.

Шампионът в Националната волейболна лига за мъже Левски София защити трофея си в Суперкупата на България след изключително драматичен финал срещу Дея спорт Бургас. В зала "Левски София" столичани надделяха над бургазлии с 3:2 (25:21, 25:16, 23:25, 31:33, 16:14) в мач, изпълнен с обрати и емоции, информира БТА.

Доминация на "сините" в началото

Домакините от Левски започнаха срещата с впечатляваща увереност, демонстрирайки превъзходство още от първите разигравания. Разпределителят Стоил Палев дирижираше разнообразна игра, която затрудняваше защитата на гостите. Въпреки усилията на бургаската звезда Йонатас Кардозо, "сините" поддържаха стабилна преднина между 3 и 5 точки през целия първи гейм.

Втората част бе още по-убедителна за Левски. Възпитаниците на треньора Николай Желязков бързо натрупаха осем точки аванс при 12:4. Дея спорт, носител на Купата на България, успя да намали изоставането до четири точки след ефектна блокада на Николай Николов, но столичани отново ускориха темпото и затвориха гейма при 25:16.

Неочакван обрат

Когато изглеждаше, че Левски ще приключи мача в три гейма, Дея спорт показа характер. Бургазлии поеха инициативата в третата част, успявайки да задържат минимална преднина до самия край. Въпреки опитите на домакините да изравнят, гостите удържаха победата с 25:23.

Драматичен четвърти гейм

Четвъртият гейм се превърна в истински волейболен трилър. Левски водеше с 12:9 и имаше цели пет мачбола, но опитният състав на Дея спорт демонстрира завидно хладнокръвие. В продължителна битка, изпълнена с напрежение, бургазлии успяха да изравнят общия резултат, печелейки гейма с 33:31.

Развръзката

Решителният пети гейм започна равностойно, с размяна на точки между двата отбора. Левски успя да поведе с 8:6 при смяната на полетата, но Дея спорт отново изравни при 12:12. В крайна сметка, опитът и домакинството се оказаха решаващи за "сините". При втория си мачбол в тайбрека и общо седми в мача, Левски успя да затвори срещата с блок-аут за 16:14.

Индивидуални постижения

Венислав Антов се открои като най-резултатен за победителите с впечатляващите 29 точки. Tодор Скримов добави 24, а Владимир Гърков - 12 точки за успеха на Левски.

За Дея спорт Патрик Ламанец беше най-полезен с 26 точки, следван от Джонатас Кардозо с 22 и Димитър Василев със 17 точки.

Венислав Антов от Левски бе определен за "Най-полезен играч" на финала.

"Москвич" пускат на пазара електречески автомобил. Пробегът зависи от дължината на кабела.