Лещите довеждат до загуба на зрение

0
Контактните лещи могат да доведат до тежки възпаления и дори до загуба на зрението, ако ...
Контактните лещи могат да доведат до тежки възпаления и дори до загуба на зрението, ако ...

Контактните лещи могат да доведат до тежки възпаления и дори до загуба на зрението, ако не се почистват добре. "Два пъти в моята практика съм виждал загубено око вследствие на гъбична инфекция и носене на контактни лещи. Инфекция, която е много трудна за овладяване, когато не се лекува навреме". Това заяви пред в. "Новинар" д-р Алек Топов, началник на отделението по офталмология към "Токуда болница София".

Именно поради тази причина е от съществена важност преди слагането и свалянето им ръцете да се измиват много добре, съветва специалистът. "Меките контактни лещи най-често предизвикват дразнене в очите, което може да бъде свързано с разтвор, към който човек има някаква непоносимост", обясни още експертът. По думите му проблем може да възникне и ако срокът на годност на лещата е изтекъл, тъй като върху нея може да има наранявания.

Според д-р Топов най-добър, но и най-скъп вариант е използването на еднодневни контактни лещи. Причината е, че те не могат да причинят инфекции, тъй като се предлагат в индивидуален разтвор и се изхвърлят след употреба. Друг вариант са едномесечните, тримесечните или едногодишните меки контактни лещи.

Има и такива от специален материал, които могат да не се махат продължително време - например цял месец, и дори да не се налага да ги сваляте преди сън. "Ако лещите са предвидени да могат да се носят повече от един ден, няма никакъв проблем да се спи с тях. Но това не важи за всички лещи", подчерта д-р Топов.

Носенето на лещи в плувни басейни обаче трябва да се избягва. "Предполага се, че може да има микроорганизми, които могат да попаднат между роговицата и лещата.

Съответно да се развие много бързо инфекция", категоричен е офталмологът. По думите му твърдите контактни лещи имат далеч по-дълъг живот, ако се поддържат добре. Медикът разказа още, че в 60-70 на сто от случаите хирургичните интервенции, които извършва, са свързани с премахване на старческо перде (катаракта). Отлепването на ретината при диабетно болни също е нерядко срещано явление. В други случаи пък се налага трансплантация на роговица.

Източник: ТРИБАЛИ
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари