Лекият ковид също причинява проблеми с вниманието и паметта

1
Сред когнитивните проблеми са нивата на концентрация, забравяне, умора. Те са характерни за продължителния ковид
Сред когнитивните проблеми са нивата на концентрация, забравяне, умора. Те са характерни за продължителния ковид

В изследването са участвали 136 души. Броят им е малък и изследването не е рандомизирано

Хората с лекият ковид, които нямат другите чести симптоми на продължително боледуване, също проявяват влошаване на вниманието и паметта шест до девет месеца след като са се заразили, съобщават Ройтерс и dnews.bg, позовавайки се на британски учени.

Сред когнитивните проблеми са нивата на концентрация, забравяне, умора. Те са характерни за продължителния ковид. Засега не е изяснено доколко широко засягат заразените.

Участниците в изследването са дали положителен резултат на тест за новия коронавирус, но не са имали други обичайни симптоми на продължителен Ковид-19. Те са правили упражнения за тестване на паметта и когнитивните способности.

Изследователите от Оксфордския университет са установили, че участниците значително по-лошо си спомняли лични преживявания, наричани епизодична памет, до шест месеца след като са се заразили. Те също показали по-голямо намаляване на способността да внимават продължително в сравнение с хора, които не са се заразявали. Това траело до 9 месеца.

"Изненадващото е, че макар и участниците вече да не усещаха други симптоми, когато ги тествахме, те показваха влошено внимание и памет - каза д-р Сидзиа Чжао от катедрата по експериментална психология в Оксфордския университет. - Резултатите ни разкриват, че хората месеци могат да имат хронични когнитивни затруднения."

С времето участниците са показали възстановяване на епизодичната памет и вниманието до голяма степен, съответно след шест и девет месеца. Те също са се представили добре в тестове за други когнитивни способности, включително за работна памет и планиране.

В изследването са участвали 136 души. Броят им е малък и изследването не е рандомизирано, изтъква Стивън Бърджес от Кембриджския университет. Въпреки това разликите с незаразяваните според него са "удивителни".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари