Лекар: Грипът идва по Коледа и Нова година
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
По думите на д-р Гергана Николова в момента боледуваме от вирусите, които ни атакуват логично в есенно-зимния период
Броят на заболелите от вирусни инфекции в България продължава да нараства, като експертите отбелязват типичната за сезона тенденция. Д-р Гергана Николова, специалист по инфекциозни болести, коментира актуалната ситуация и предостави ценни съвети за предпазване от заболявания.
Според д-р Николова, в момента преобладават вирусите, характерни за есенно-зимния период. "Грипът все още дебютира. Случаите са единични. Лично аз, за изминалите 15 дни, имам само една положителна проба за грип. За него е много рано – той ще дойде заедно с Дядо Коледа, около Нова година", споделя специалистът.
В своя кабинет д-р Николова установява предимно положителни проби за COVID-19 и респираторно-синцитиални вируси, които са типични за този сезон. "Пациентите са с оплаквания от температура, болка в гърлото, в мускулите, дразнене в носоглътката, суха кашлица – симптоматиката е различна", пояснява тя.
Експертът обръща внимание на разликите между COVID-19 и грипа. Докато клиничната картина на COVID-19 обикновено се развива постепенно, грипът се характеризира с внезапно и остро начало. "Нещата при грипа започва най-често с много висока температура, слъзна секреция от носа и от очите, суха дразнеща кашлица и много силна миалгия", обяснява д-р Николова.
За ефективна защита от вирусните инфекции, специалистът препоръчва ваксинация, съобразена с очаквания щам на вируса. Особено внимание трябва да се обърне на високорисковите групи: "Високо рисковите групи са децата до петгодишна възраст, пациентите над 65-годишна възраст и такива с хронични заболявания – при тях развитието на заболяването е свързано с риск от по-сериозни усложнения", подчертава д-р Николова.
Специалистът настоява, че ваксинацията е най-логичният и ефективен метод за предпазване. За тези, които се колебаят относно ваксините, д-р Николова предлага алтернативни мерки: "Ако сме чак такива антиваксъри и се страхуваме от ваксината повече, отколкото от заболяването, което за мен не е логично, можем да избягваме затворените помещения, проветряваме по-често, почистваме пода и влажните повърхности, намаляваме тютюнопушенето и алкохола, храним се с повече плодове и зеленчуци и слагаме маска на лицето".