Легенда за Бялото момиче разказва историята на Текето
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
По традиция във водното огледало пред статуята се хвърлят монети за здраве
Изворът с Бялото момиче в лесопарка „Липник“, Русе преди повече от век е бил известен като аязмото „Св. Илия“. Днес по традиция във водното огледало пред статуята се хвърлят монети за здраве, а по – възрастните плискат с ръце лицето си и мокрят главичките на децата си. Местността е известна и като Текето – име, което е толкова дълбоко вкоренено, че и до днес русенци предпочитат така да наричат лесопарка. На 20 юли, когато християните почитат свети пророк Илия, Текето има празник.
Като предистория може да се допусне, че в далечните XV – XVII в., когато масово се строели дервишки манастири, на това място е имало християнска обител, свързана с името на пророка. От онова далечно време е останало само името Теке на местността в държавната гора на Образцов чифлик край Русе.
Свръхинтригуваща е историята около Бялото момиче, което привлича вниманието на няколко поколения хора от региона. "Легенда разказва, че преди много години семейството отишло на нивата си, за да работи. Те оставили малкото се детенце настрани, за да почива. То обаче започнало силно да плаче и да рита с крака земята. Така успяло да разрови пръстта и бликнала вода. Детенцето било сляпо и щом докоснало лицето си до водата, станало чудо - то прогледнало. В наши дни стотици хора, които имат проблеми със зрението, идват на мястото и се лекуват".
Впоследствие до извора е изградена скулптура, която изобразява римската богиня на лова Диана, която докосва сгушена в нея сърна. През годините обаче издяланото творение остава в съзнанието на хората като Бялото момиче. Местните вярват, че в него живее духът на излекуваното дете и помага на други хора също да оздравеят.