КЗК влезе в офиса на Българската петролна и газова асоциация
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Представители на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) са влезли в офиса на Българската петролна и газова асоциация (БПГА).
Миналата седмица той беше запечатан след като антимонополният орган не откри никого от асоциацията на адреса.
Комисията проверява за евентуални нарушения при цените на горивата. Проверката се извършва на фона на законови промени, внесени от правителството в Народното събрание, с които се създава Държавна петролна компания. Една от целите ѝ е да създаде верига от държавни бензиностанции, които ще работят с минимална надценка. В мотивите за необходимостта от държавната компания се посочват големите разлики в цената, на която горивото излиза от данъчните складове, и цената, на която се продава на бензиностанция. Според финансовия министър Владислав Горанов марж от 50 стотинки е прекалено висок.
Изпълнителният директор на БПГА Андрей Делчев коментира пред БНР, че членовете на асоциацията не се притесняват от проверката на антимонополната комисия. „Проверка, която ние посрещаме нормално, с разбиране. Тя се случва горе-долу на всеки три години. Знаете какви са резултатите до този момент. Такива ще са и този път. Ние нямаме притеснения от обвиненията в картели, злоупотреба с монополно положение, така че оказваме пълно съдействие“, каза Делчев.
Миналата седмица от КЗК обявиха, че акцията е част от разследване за недопустими практики при определяне цените на масовите автомобилни горива по веригата производство/внос – съхранение – търговия на едро – търговия на дребно, както на отделните хоризонтални нива, така и по вертикала, от страна на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, „Лукойл България“ ЕООД, „Сакса“ ООД, „Инса Ойл“ ЕООД, „Ромпетрол България“ ЕАД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „НИС Петрол“ ЕООД, „Петрол“ АД, „Трейднет Варна“ ЕООД и Българската петролна и газова асоциация.
Сегашното разследване е поредното, в което КЗК се опитва да намери доказателства, че най-големите в бранша се договарят да поддържат високи цени на бензина и дизела и да си гарантират големи печалби. Досега комисията е правила три секторни анализа и неизменно стигаше до извода, че картел няма. Този път регулаторът на конкуренцията бе спешен от прокуратурата, която настоя да се изясни защо при сриващи се котировки на петрола на световните пазари у нас поевтиняването на горивата е недостатъчно и става с голямо закъснение.
По повод казаното по-рано днес от президента Румен Радев, че държавата не се справя в борбата с картелите на горива, Андрей Делчев заяви, че няма да коментира политически изказвания.
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена