Квотите за работа за хора с увреждания са пред провал

0
При 6 000 задължени фирми позициите за такива служители са едва 3 000
При 6 000 задължени фирми позициите за такива служители са едва 3 000

Квотите за заетост на хората с трайно намалена работоспособност са на път да разрешат незначителна част от проблемите на най-уязвимата социална група.

Една от причините за това е големият дисбаланс в търсенето и предлагането на работна сила с намалена работоспособност в различните населени места на страната, сочи справка на Агенцията по заетостта, изготвена за "Сега".

Към началото на август бизнесът е обявил 2846 свободни позиции за хора с трайни увреждания, като 1701 от обявените свободни работни места са в изпълнение на квотните задължения на фирмите по Закона за хората с увреждания. Въпреки че общо регистрираните в бюрата по труда хора с увреждания са малко над 11 хил. души, интересите на двете страни на пазара на труда трудно се срещат. Данните в анализите на Агенцията по заетостта сочат, че сред безработните с увреждания преобладават хората над 50-годишна възраст, те са 64.1%. Над половината от лицата с увреждания са със средно образование - 56.6%. Без квалификация и специалност са 41.1%, а със специалност са едва 35.3%.

Най-голям глад за подходяща работна ръка за запълване на квотите има в София, където търсенето надвишава предлагането. Обявените вакантни длъжности, подходящи за хора с намалена работоспособност, са 911, докато регистрираните в столичните бюра по труда лица с трайни увреждания са със стотина души по-малко, или 796, сочи справка в Агенцията по заетостта. Пак според статистиката на АЗ най-малко търсещи работа лица с функционални и ментални дефицити спрямо общия брой регистрирани безработни има в Сливен (4.3%) и в Бургас (4.4%), а най-голям процент -  в Смолян (9.8%) и в Перник (9.5%). В Сливен до момента е заето само едно от обявените девет работни места, подходящи за трудоустроени. В Бургас от 29 вакантни позиции, незаети остават 13. В Перник пък обявените работни места за хора с намалена работоспособност са само две, но и за тях няма кандидати. Смолян пък се очертава като лидер както в търсенето, така и в предлагането - при 72 заявки от страна на работодателите заетите до момента са 71. 

За да изпълнят вменените им отговорности от началото на април, когато влезе в сила правилникът за прилагането на закона, 680 работодатели са подали уведомления в бюрата по труда за посреднически услуги при намиране на нужната им работна ръка сред хората с трайни увреждания. В същото време само 218 лица с намалена работоспособност са се оказали подходящи за заемане на съответните вакантни места и са насочени към тях от трудовите посредници. 

Изискването за разкриване и приспособяване на специфични работни места засяга около 6 хиляди големи и средни предприятия. Тези от тях, които са със средносписъчен състав от 50 до 100 души, трябва да разкрият по едно работно място, а задължението при персонал над 100 души е 2% от работните места. От национално представителните организации на работодателите обаче неведнъж са подчертавали, че голяма част от квотно задължените фирми не развиват дейност в столицата, а в по-малки и отдалечени от столицата населени места.

За всяко незаето работно място работодателите ще плащат ежемесечни суми в размер на 30 на сто от минималната работна заплата, т.е. 168 лв. тази година. Очевидно повечето задължени фирми ще са принудени да приемат именно този вариант.

РЕГЛАМЕНТ

Срокът, в който бизнесът можеше да се обърне към бюрата по труда и да потърси помощ при изпълнение на вмененото му задължение, бе до 2 юли. За 680-те работодатели, които са се възползвали от тази възможност, в момента тече вторият гратисен период от 3 месеца, в който трябва да пригодят работните места според спецификата на заболяването на бъдещите си служители.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари