Културните дейци в Русе излизат на протест
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 19
Протестът под надслов „Народ без култура е народ без бъдеще“ ще се проведе в цялата страна на 6 декември
На 06.12.2023 г. /сряда/, ще се проведат протестни действия, под наслов НАРОД БЕЗ КУЛТУРА Е НАРОД БЕЗ БЪДЕЩЕ, пред Министерство на културата, впоследствие пред Народното събрание! Протестни действия ще се проведат в цялата страна.
В гр. Русе в протестните действия ще се включат културни дейци от синдикални структури на КТ "Подкрепа" в Държавна опера - гр. Русе, Държавен театър "Сава Огнянов" - гр. Русе, Общинска Художествена галерия, Държавен архив - гр. Русе и други културни институции.
Протестните действия ще се проведат пред Държавна Опера – гр. Русе, от 12:00 ч. на 06.12.2023г.
След протестите на 1-и ноември 2023 година в национален ефир министърът на финансите обеща повишение на бюджета за култура с 50 процента. Няколко дни по-късно това се оказа поредната лъжа. Този бюджет е само видимата част от айсберга, в който нашето общество е на път да катастрофира.
„Години наред ние – творците от сценичните изкуства – работехме, без да протестираме. В резултат на това стигнахме до ситуация, която може да се определи единствено като унизителна. И тъй като политиците и финансистите вярват основно на цифри, ще говорим на техния език: заплати в сектора – много по-близки до минималните, отколкото до средните за страната. Водени от убеждението, че правото на култура е основно човешко право, така както и правото на достойнство, ние заявяваме категорично, че порочният цикъл от неадекватни политики, свързани със системно недофинансиране на културата в България, трябва незабавно да бъде прекъснат. Защото народ без култура е народ без бъдеще!“, пишат от КТ „Подкреп Основни искания:
1. Да се предприемат законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения, както е записано в Правителствената програма т. 13.2.19.
2. Осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура, за да спре унижението, на което са подложени всички, работещи в сектора.
3. Ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри и професионалните общински фолклорни ансамбли и общинските театри. Гарантиран от държавата минимален размер на възнагражденията на работещите в споменатите по-горе състави, постигнат в Браншовите колективни трудови договори Организатори: •Съюз на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) •Съюз на артистите в България (САБ) • Национална федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“ •Независима синдикална федерация „Култура“ към КНСБ
Докладвай този коментар за нередност
×Родител: Аз пък живо се интересувам какво предлагат културните дейци на една много трудна публика- тийновете. Само че това е висока топка, не че не става, но едва ли могат да привлекат 13-18 годишните с този си репертоар, да не кажа мислене. Даже не искам да давам примери, но скуката при младите хора е налице, бягат в други големи градове или държави след завършването си. И да, културата ни е част за това им действие.
Докладвай този коментар за нередност
×Аре стига!: Опера, театър, дрън дрън! Държавата им е дала сгради и оборудване, точка! Привличат публика, плащат си режийни, заплати и осигуровки. Ако не могат, марш в канала! Я дайте на частник безплатно сграда като операта! Чудеса ще направи! Че и ще плаща данъци.
Докладвай този коментар за нередност
×Не, че нещо: Простете, държавна опера Русе плаща ли заплата на "специалист по реклама"? Понеже горе-долу съм наясно какво е реклама. Кое рекламират? Пред кого? Имат конкурент ли? Втора опера в Русе ли има? Нали то, някак ако си монополист, нямаш конкуренция, за какво да се харчат пари за реклама? Аааа, държавни пари се харчили. Ясно.
Докладвай този коментар за нередност
×до 15: Да, създавали са хорове, театри, читалища, училища и са го правели със спомоществователи, по съвременному - със спонсори. Правели са го защото са имали НУЖДА от това. И са го правили не за сметка на държавата. Сегашните искат някой да ги храни. Няма кой да ги храни, пари няма! А и очевидно няма и нужда от тях. Продуктът им не се търси. Мина времето, когато салоните ги пълнеха ученици и работници по задължение.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Последно! Преди 200 години (под чуждо владичество!) българите сами започват да събират средства, за да строят читалища, училища и църкви! Създават първите хорове, театрални трупи, дружества по интереси. Издават първите учебници, вестници, списания, книги. Не че не е имало търговия и пазар. Имало е. Толкова по въпроса за бахура и културата.