Криза за лекари: Как жителите на Родопите се справят с липсата на медицинска помощ
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Община Ардино предлага 1000 лева бонус и безплатно жилище за нови лекари
Жителите на община Ардино в Родопите са изправени пред сериозен проблем с достъпа до медицинска помощ. Въпреки че по постоянен адрес в общината живеят 31 000 души, само две от необходимите девет лекарски практики функционират, и то единствено в общинския център.
Критична ситуация в селските райони
Особено тежко е положението в селата, където всичките седем лекарски практики са незаети. Ситуацията в село Боровица илюстрира мащаба на проблема. До миналата година жителите му са разчитали на грижите на пенсиониран лекар от Стара Загора. След неговата кончина обаче, местните са принудени да пътуват десетки километри за медицинска помощ.
Сабри, жител на Боровица, споделя: "Лекар нямаме, какво да правиме. И хората оттука отиват в Кърджали без направление, влизат у частни лекари и така."
Раим, друг местен жител, допълва: "Еми, едни викат бърза помощ, които имат коли отиват в града."
Тунджай подчертава трудностите, особено през зимния сезон: "Зимата сняг, заледени пътища, всеки няма джип като нас, с леки коли. И време – половин-един час път имаме оттука до Кърджали зимата."
Опити за привличане на медицински кадри
Община Ардино полага усилия да привлече нови лични лекари. Предлага се допълнително възнаграждение от 1000 лева за всеки медик, който реши да открие практика в района. Общината е готова да предостави и безплатно жилище. Въпреки тези стимули, местата остават незаети.
Д-р Гюнер Осман, управител на МБАЛ "Ардино", коментира ситуацията: "Трябва да е изживял голяма част от житейския си опит, да търси уединение и спокойствие, за да дойде в краища като нашия. Спокойно да практикува, така че и той да е добре. Би трябвало да има най-малко 1500 човека, а трудно ще ги събере от махалички и от малки населени места."
Финансовият фактор
Жителите на Боровица смятат, че проблемът е преди всичко финансов. Сабри споделя опита на сина си зъболекар: "То синът ми е също зъболекар и какво да ви кажа, значи ниско заплащане, според мен, отначало почна тука, почна да взимат пари за ток, това-онова и се отказа. Какво да се прави."
Раим настоява за по-високо заплащане: "Колко кметове имаме, казваме тъй и тъй. Вика, няма лекар. Как да няма. Да плащат хубаво. Обаче най-малко сигурно 3-4 хиляди лева, за да бъде тук. Районът е много голям. Може и 5 да получи, не знам сега. Обаче трябва ни лекар."
Перспективата на младите лекари
Докато в Родопите недостигът на медици е огромен, абсолвентите от Варна не са склонни да работят в малки населени места.
Вероника Вичева, абсолвент по кардиология от Медицински университет - Варна, казва: "Ако условията биха могли да се променят, тогава бих се замислила, но на този етап отговорът е - не."
Йордан Георгиев, абсолвент по хирургия от същия университет, споделя: "Аз съм от по-малък областен град, където в болницата също има недостиг на кадри. За в бъдеще бих работил в такова място, но в момента съм се насочил да остана във Варна, защото възможността да се научим тук е по-голяма."
Ситуацията в Ардино и други подобни райони в страната изисква спешни и ефективни мерки от страна на държавата за осигуряване на адекватно здравеопазване за всички граждани, независимо от местоживеенето им.