Критично застрашена есетрова риба с хайвер в река Дунав

0

Критично застрашена есетрова риба с хайвер от вида пъструга бе установена в рамките на тазгодишната научна експедиция, организирана от WWF България.

За поредна година пририродозащитната организация проучва състоянието на есетровите популации в българския участък на реката. Древните риби съществуват от 200 милиона години, но днес са на ръба на оцеляването. За да бъдат съхранени, е от ключово значение събирането на актуални научни данни за разпространението им в река Дунав.

Още в началото на проучванията през тази година бе уловена женска с хайвер, представител на вида пъструга, който заедно с моруната и руската есетра, са със статут на критично застрашени, докато четвъртият вид, чигата, е със статут „застрашен“.

Пъстругата живее в Черно море и мигрира през пролетта и есента. Женските екземпляри изминават стотици километри нагоре по течението на Дунав и остават по местата за хвърляне на хайвер само около 10-ина дни. Пъстругата спира да се храни с началото на миграцията. Храненето се възстановява чак след като се върне обратно в морето.

Уловената пъструга беше дълга почти 140 см и тежеше 10 килограма. С помощта на Тихомир Стефанов от Националния природонаучен музей към БАН експертите успяха да сложат акустичен трансмитер, с който ще можем да следим движението на пъстругата по Дунав. След маркиране и вземане на генетична проба, есетрата беше пусната отново в реката.

Улавянето на този екземпляр е от изключителна важност за осигуряване на информация за размножаването и миграциите на есетровите риби. Научната експедиция продължава и през месец юли.

Търсенето на критично застрашени видове в реката е като издирване на игла в купа сено. Миналата година екипът проведе 50-дневни интензивни проучвания и успя да намери осем есетри.

През 2014 г. екипът на WWF България улови една-единствена новоизлюпена есетра – моруната Апостол, която бе хваната точно на днешната дата, навръх Международния ден на река Дунав, през 2015 г. хванатите есетри бяха две – пъструга и чига, които получиха имената Ветрен и Юли.
 
За финансиране на проучванията WWF разчита на помощта на дарители. Научната експедиция през миналото лято бе обезпечена изцяло от дарения. Всеки може да стане дарител онлайн на SpaseteDivataPriroda.bg/esetra

За есетрите:
Появили се преди 200 милиона години, есетровите риби са древен вид мигриращи риби, които днес са на ръба на изчезването. Басейнът на река Дунав е запазил някои от най-важните популациите на есетрови риби в света днес, като Румъния и България притежават единствените все още жизнеспособни популации от диви есетрови риби в Европейския съюз.
 
Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрови риби са най-застрашените животни, включени в Червената книга на световно застрашените видове на Международния съюз за опазване на природата. До 19-ти век гигантски есетрови риби мигрират по река Дунав чак до Германия и на тях разчитат много рибарски общности. Днес обаче три от шестте местни дунавски видове се определят като критично застрашени, един като застрашен, а два се смятат за изчезнали.
 
Основните заплахи пред есетрите са измененията в реката (загубата на местата за размножаване и отрастване на рибките и прекъсването на миграционния им път), замърсяването на водата, свръхуловът и бракониерството.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари