Криптовалутите връщат спомена за ипотечния срив преди 15 години
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Както тогава, така и сега много инвеститори не разбират в какво се забъркват, смята нобеловият лауреат Пол Кругман
Носителят на Нобелова награда по икономика Пол Кругман отправи остро предупреждение относно нестабилността на криптовалутите, пише Economic.bg . Той сравни ситуацията при тях с ипотечния срив в САЩ, поставил на колене целия жилищен пазар и предизвикал световната финансова криза през 2007-2008 г.
Има смущаващо ехо от срива на ипотечния пазар преди 15 години“, коментира Кругман пред The New York Times.
Кризата на ипотечните кредити по същество бе резултат от това, че банките отпускаха заеми с по-висок риск във време, когато лихвените проценти бяха ниски и цените на жилищата се покачваха. След като пазарът се насити, собствениците се оказаха неспособни да изплатят заемите си, което доведе до огромни загуби за кредиторите.
Много кредитополучатели не разбраха в какво се забъркват“, каза той в статията на NYT.
Кругман твърди, че на криптоинвеститорите по подобен начин се продават спекулативни финансови продукти, без те самите да разбират истински рисковете. Заради ниската осведоменост те продължават да губят средства на криптопазара. В подкрепа на тезата си икономистът цитира проучване на NORC, според което 55% от собствениците на криптотокени нямат висше образование. Според него това е един от знаците, че инвестирането в такъв тип валути е станало популярно сред работническата класа.
Трябва да се отбележи, че Кругман е известна биткойн критик, който по-рано бе оприличил криптовалутите със схема Понци.
Нобеловият лауреат обаче е скептичен относно потенциала на криптовалутите да отключат световна икономическа криза, както го направи сривът на ипотечния пазар някога. Причината е, че този сектор не е достатъчно голям – цялата му пазарна капитализация се равнява на приблизително 1.7 трилиона долара, според данни на CoinGecko.