Край на блоковете през 2 метра и надничането в спалнята на съседа

0
Нови правила забраняват нагъчканото строителство, от което пропищя половин България в последните 20 години
Нови правила забраняват нагъчканото строителство, от което пропищя половин България в последните 20 години Снимка: Надежда Чипева

Дойде краят на презастрояването в жилищните комплекси и блоковете през 2 метра, при които комшията може да те следи какво правиш денонощно дори и през пердета и завеси.

В предпоследния си работен ден парламентът прие промени в Закона за устройството на територията (ЗУТ). Именно чрез новите правила се забранява нагъчканото строителство, от което пропищя половин България в последните 20 години. И често, особено напоследък, предизвиква граждански протести, предаде iNEWS.

Според промените в нормативната уредба хората, на които е бил реституиран имот, който се намира на територия, предвидена за строителство, например жилищен квартал или курорт, ще могат да вдигат блокове, хотели или други сгради само при положение, че теренът е достатъчно голям, за да се спази задължителното изискване за отстояние от околните здания. Ако такава възможност не е налице, строеж категорично няма да има. А дори въпросният терен ще получава статут на озеленена площ, до която ще имат достъп всички.

Самите собственици, на които е бил реституиран имота, няма да остават капо. За сметна на превръщането на собствеността им в градинка, например, те ще получават обезщетение под формата на терен общинска собственост, предаде КРОСС. Новите имоти ще бъдат на същата стойност, така че да няма загуба за собственика. Основната цел на приетите промени в ЗУТ е именно да се спре презастрояването.

Новите урегулирани парцели пък ще се определят, без да се засягат терени на околните сгради. Промените бяха инициирани и внесени с активното участие на Камарата на архитектите в България (КАБ). Още миналата година, работна група към МРРБ с участието на КАБ и браншовите организации, направи подробен анализ на действащия ЗУТ и посочи добрите европейски практики.

Цел на въведените сега промени е също и облекчаване на административната тежест при проектиране и строителство, като акцентът са обекти като частните къщи и сгради за малък бизнес. Така вече няма да се изискват ненужни документи за издаване на разрешение за строеж като "План за управление на отпадъците" и "План за безопасност и здраве". Причината за това е, че те обективно не касаят разрешаването за започване на строеж и представляват ненужна спънка за строителите, смятат експертите в бранша.

Постепенно да се върви от "разрешителен" към "регистрационен" режим на проектиране е друга препоръка на специалистите. В момента по ЗУТ действа многостепенна система за одобряване на проект от различни инстанции, което излишно затруднява строителите. Според приетите днес изменения ще се премине към модела на големите европейски държави, според който проектанти и строители носят цялата отговорност за проекта, а администрацията следи за обществения интерес.

Източник: iNEWS
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари