Коронавирусите се разпространяват най-малко между юни и септември

0
Проф. Радостина Александрова: Мисля, че е разумно решение да се удължи епидемиологичната обстановка
Play
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Remaining Time -0:00
Stream TypeLIVE
Loaded: 0%
Progress: 0%
00:00
Fullscreen
00:00
Mute
Playback Rate
1
    Проф. Радостина Александрова: Мисля, че е разумно решение да се удължи епидемиологичната обстановка Видео: Bulgaria ON AIR

    Извънредната епидемична обстановка да бъде удължена до края на ноември

    Това ще предложи главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Причините – новата вълна на заразата в Южна Европа, очакваната грипна епидемия през следващите месеци и началото на учебната година.

    "Ситуацията е динамична и трябва да се реагира спрямо нея. Трябва да сме доста гъвкави и пластични в това отношение. При положение, че сега започна новата учебна година, мисля, че е разумно решение да се удължи епидемиологичната обстановка", каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова за "Денят ON AIR".

    Тя припомни, че вече доста време живеем с този вирус.

    "Може би ще продължим и в бъдеще да живеем с него. Истинската победа над него, докато чакаме ваксината, е да се научим да живеем с този вирус, без да подлагаме на риск и себе си, и хората около нас. Би било добре, ако си отиде. Неговият братовчед си отиде след 2004 г., никой не го е намирал отново", допълни Александрова пред Bulgaria ON AIR.

    Вирусологът коментира статия, в която се казва, че учени от Оксфорд са се върнали назад във времето и са изследвали кръвни проби на хора от 80-те години до наши дни.

    "Целта е била да анализират наличието на антитела срещу коронавирусите, които причиняват настинка при хората. Изводът, който те са направили, е, че периодът, през който най-малко се разпространяват тези вируси, се оказва, че е между юни и септември", каза още Радостина Александрова.

    По думите ѝ учените са направили нещо, което граничи с героизъм.

    "За 2-3 месеца имаше десетки кандидати за ваксини. Техният брой вече надхвърля 160, някои от тях са във втора и трета фаза на клинични изпитвания. Учените се насочиха към различни пътища за създаването на такава ваксина. Едни от тях заложиха на класическите модели, при които се използва цял вирус. Други път заложиха на съвсем нови технологии - създаване на РНК и ДНК ваксини", добави Александрова.

    Тя подчерта, че в момента никой не знае какво е нивото на имунитет, което ние трябва да притежаваме, така че да ни предпази да развием клинична картина.

    Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

    Най-четени новини

    Календар - новини и събития

    PrevNext
    Април 2025
    ПоВтСрЧтПтСбНд
    31123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    2829301234

    Виц на деня

    Сънувах, че ме хапе змия.
    На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

    Харесай Дунавмост във Фейсбук

    Нови коментари