Комисията по журналистическа етика "осъди" Бетина Жотева

0
Комисията смята за недопустими заплахите и агресивните реплики, отправени към известната и уважавана журналистка Къдринка Къдринова
Комисията смята за недопустими заплахите и агресивните реплики, отправени към известната и уважавана журналистка Къдринка Къдринова Снимка: БГНЕС

Комисията по журналистическа етика на СБЖ излезе със становище по повод изложението на отговорния редактор на сайта на СБЖ Къдринка Къдринова, сезирала Комисията за заплахи, отправени към нея от члена на СЕМ Бетина Жотева по време на заседание на Комисията по културата и медиите към Народното събрание на 15 юни 2017 г.

СТАНОВИЩЕ

на Комисията по журналистическа етика на СБЖ

по повод изложение на Къдринка Къдринова, отговорен редактор на сайта на СБЖ

Комисията по журналистическа етика на СБЖ се запозна с изложението на отговорния редактор на сайта на СБЖ Къдринка Къдринова по повод заплахи, отправени към нея от члена на СЕМ Бетина Жотева по време на заседание на Комисията по културата и медиите към Народното събрание на 15 юни 2017 г. във връзка с казуса около „Радио България”. Комисията се запозна с разпространения аудиозапис по същия случай и с редица интервюта, дадени от г-жа Жотева на различни медии.

1.

Комисията смята за недопустими заплахите и агресивните реплики, отправени към известната и уважавана журналистка Къдринка Къдринова при изпълнение на професионалните й задължения, от страна на член на СЕМ - регулаторния орган, чиято задача е да защитава „свободата и плурализма на словото и информацията”, както е записано на сайта на СЕМ. Подобно поведение е неприемливо и е в разрез с основни принципи на журналистическата етика и на свободата на словото – фундаментални ценности във всяко демократично общество.

Комисията по журналистическа етика на СБЖ ще продължи да отстоява правото на журналистите да задават своите въпроси без страх и риск да бъдат подлагани на външен натиск. Като член на СЕМ Бетина Жотева би трябвало да знае, че няма неудобни въпроси, има неадекватни отговори. В случая отправените от нея заплахи не могат да се приемат по друг начин, освен като посегателство срещу свободата на словото и правото на журналиста да упражнява свободно професията си. Отмина отдавна времето, когато от журналистите се изискваше да задават предварително подготвени удобни въпроси. Като член на СЕМ Бетина Жотева би трябвало да е гарант, а не цензор на журналистическата свобода.

2.

В поредицата си изявления Бетина Жотева измества фокуса на възникналия проблем. Въпросът е етичен и журналистически, а не политически, както тя се опитва да го представи. Квалифицира го като „гигантска манипулация”, „христоматиен пример за фалшифицирана новина”, „хибридна атака” и т.н., което според Комисията не отговаря на истината. Не може на един журналистически въпрос, който цели да установи истината, да се приписват неоснователни обвинения и „интриги”, за каквито липсват основания и доказателства.

3.

„Стилът – това е човекът,” казва френският естествоизпитател Бюфон. Смутени сме, че г-жа Жотева, която години наред е била журналист, медиен експерт и дипломат, може да изтърве реплики, които си струва да цитираме: „Значи, който се е опитал да ме вкара в интрига, не е прокопсал.Много внимателно! Ама много внимателно с мен специално.”

На въпрос на Къдринова „Това какво значи – заплаха ли е?”, отговорът на Жотева е: „Абсолютно. Пред всички”.

И още една нейна реплика към Къдринова: „ Ако си отворите още веднъж устата за мен, ще видиш какво става.”

Цялостното поведение и стилистиката на г-жа Жотева е в разрез с основополагащия принцип на Етичния кодекс на българските медии, към който член на СЕМ би трябвало да се придържа: „...всеки има основното право на свобода на изразяване, достъп до информация, защита на личното достойнство и неприкосновеността на личния живот и право на безопасност и сигурност”.

4.

Г-жа Жотева би трябвало да преосмисли поведението си и да поднесе извинения пред колежката Къдринова и цялата журналистическа колегия. Но виждаме, че вместо да го стори, тя твърди в изявленията си, че ще съди Къдринова. Озадачени сме върху какво би базирала г-жа Жотева евентуален съдебен иск, след като поводът е зададен журналистически въпрос. Ако се тръгне по този път, ако на колежката Къдринова „ще й се случват много съдилища”, както обеща Жотева, това може да даде повод за срутването на България на още по-ниска позиция от незавидното 109-о място по медийна свобода.

Като приема случая за демонстративно пренебрежение на журналистическия труд и посегателство над свободното слово, Комисията по журналистическа етика на СБЖ очаква с позиция по въпроса да излезе и СЕМ.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари