Кой ще лапа парите от задължителните здравни застраховки?

0
Остава ни само се надяваме, че застрахованите няма да изгорят както шофьорите в Олипмик
Остава ни само се надяваме, че застрахованите няма да изгорят както шофьорите в Олипмик

Управниците ни подготвят нов данък - задължителна здравна застраховка. 

Остава ни само се надяваме, че застрахованите няма да изгорят както шофьорите в Олипмик.

Още една задължителна застраховка, която ще източи кръвчицата на изнемощелия българин, който така или инъче си плаща като поп, но парите в държавата все не стигат.

Оновният въпрос е, за какво се харчат милиардите от акцизите на цигари и алкохол и защо не се използват за здравеопазване.  До кога ще смъкват кожата на най-бедния гражданин в ЕС.

Задължителната осигуровка от 8%, която сега отива в Здравната каса, ще се запази, но се въвежда допълнителна, която също ще е задължителна, но ще отива в застрахователите. Касата ще плаща лечението до определена сума, всичко над нея ще се поема от съответния застраховател.

Здравният министър преговаря с представителите на различни организации в опит да ги убеди в идеите си. Най-общо казано, предлага се освен вноската за здраве, която правим сега, да има и още една. Тя ще отива в застрахователните. Размерът ѝ няма да зависи от дохода ни, а ще се определя спрямо възрастта, пола и региона, пише в документа.

Експерти казват, че идеята парите за здраве да не се управляват само от Касата е добра, но така разписана, поражда твърде много въпросителни и е спорно дали може да заработи, още повече пък успешно. Здравното министерство е направило примерни сметки, които показват, че вноската за застраховката ще е около 12 лева на месец. Изчисленията обаче са направени на база цените на клиничните пътеки, по които лекуват болниците. Не са взети предвид разходите за лекарства например.

Реалният размер на вноската ще се определи от застрахователя, който няма да има право да отказва задължителна застраховка. С предложените промени се въвежда т. нар. „критична линия” – сумата, до която Касата и пациентът ще си поделят плащането, а над нея ще плаща изцяло застрахователят.

В примерните сметки за „критична линия” се посочват 700 лв. – ако лечението е до тази сума, 85 на сто от нея ще плати Касата, 15 на сто – пациентът. Ако лечението е по-скъпо, всичко над нея ще се поема от застрахователя. Ако пациентът е ползвал някакви екстри, ще плаща за тях кеш или за сметка на нарочна доброволна застраховка.

Засега остават много въпроси без отговор, например кой ще сключва задължителните застраховки за хората, които сега държавата осигурява, като децата и пенсионерите например. Експертите казват, че така разписана, идеята на практика означава, че Касата ще плаща евтиното лечение, а скъпоструващото ще е изцяло за сметка на застрахователите. Специалистите са критични и за това, че липсват разчети за риска и за резервите, които трябва да формират дружествата и за това как ще се случи тази промяна.

Очаква се днес здравният министър да запознае кабинета с идеите си по време на заседанието на Министерския съвет, а по план те трябва да заработят от 2020 г.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари