Кой чисти Черно море от мазута?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Доброволци се борят за спасяването на хиляди птици и морски обитатели след разлив на 4000 тона мазут
Мащабна екологична катастрофа се разрази в Керченския проток, след като два петролни танкера потънаха на 15 декември. Над 4000 тона мазут се изляха в морските води, причинявайки сериозни щети на екосистемата и застрашавайки здравето на местното население.
"След два часа и половина работа, дори с маска, очила и ръкавици, изпаренията започват да се отразяват. Чувствате главоболие, гадене и започвате да повръщате", споделя Ксения Висоцка, една от доброволките, участващи в спасителната операция, пише Свободна Европа.
Застрашени деца и семейства
Особено тревожна е ситуацията с децата в района. "Водехме децата тук, за да дишат чист въздух. Представете си колко родители на болни от астма деца са се преместили тук по тази причина", разказва Висоцка. По думите ѝ, много семейства са в безизходица, тъй като нямат финансова възможност да напуснат района, а държавата не осигурява транспорт за евакуация.
Безотговорност на собствениците
Разследването показва, че двата потънали танкера са били на повече от 50 години. Съществуват основателни опасения, че собствениците на плавателните съдове ще избегнат отговорност чрез обявяване на фалит. Едната компания притежава само авариралия танкер, а другата разполага единствено с още един остарял плавателен съд.
Доброволческа мобилизация
Близо 4000 доброволци участват в акциите по почистване на замърсеното крайбрежие и спасяване на засегнатите животни. "Колкото и доброволци да имаме, все още се нуждаем от повече", казва Висоцка. Тя допълва, че гражданите се организират чрез социални мрежи - някои осигуряват хотелски стаи, други събират хуманитарна помощ.
Застрашени видове
Владимир Латка, директор на Фонда за защита на китовете, предупреждава за сериозната заплаха върху морската фауна. "Заливът Таман е родното място на черноморските бутилконоси делфини, а през Керченския проток два пъти годишно мигрират 38 вида риби от Азовско море и западната част на Черно море. Сред тях има седем вида застрашени риби", обяснява морският биолог пред независимата медия "Холод".