Климатичните промени сериозно застрашават китовете и делфините
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Местообитанията им се променят толкова бързо, че животните започват да се конкурират или дори да се борят помежду си
Последиците от климатичните промени все повече застрашават китовете и делфините, се казва в нов доклад, цитиран от ДПА и БТА.
Неправителствената организация "Опазване на китовете и делфините" публикува документа по повод конференцията за климата КОП 28, която се провежда в Дубай.
В него се предупреждава, че затоплянето на океаните оказва драматично въздействие върху голям брой от видовете, а местообитанията им се променят толкова бързо, че животните започват да се конкурират или дори да се борят помежду си.
Повишаването на температурите е довело до увеличаване на цъфтежа на водораслите, които отделят токсини. От организацията казват, че все по-често те са откривани при мъртви китове и делфини.
Освен това токсините могат да забавят реакциите на животните, което ги излага на по-големи рискове, като например сблъсък с кораби.
"Внезапната масова смъртност най-вероятно се дължи на цъфтежа на водораслите", се казва в доклада, цитиран от ДПА.
Според него през 2015 г. в Чили са загинали най-малко 343 беззъби кита, като при повече от две трети са открити изключително високи концентрации на парализиращи токсини.
Проблем е и намаляването на крила (разред скаридоподобен зоопланктон, образуващ големи ята, бел. ред) – един от най-важните източници на храна за тези бозайници, посочват от организацията. Той намалява заради промишления риболов и по-високите температури на водата.
Недостигът на храна означава, че морските бозайници могат да складират по-малко мазнини и вече нямат достатъчно енергия за сезонните си миграции. Наблюдава се също така, че много животни вече не отиват към по-топлите води, за да се чифтосват. Резултатът: по-малко млади животни.
Създаването на защитени зони е от особено значение за животните, както и постигане на целите, очертани в Парижкото споразумение от 2015 г. – ограничаване на повишаването на глобалната температура до 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалния период, ако това е възможно.
Правителствата и индустрията трябва да забранят унищожителните риболовни практики, се призовава в доклада. Авторите смятат, че трябва да се въведат ограничения за улова и алтернативни риболовни съоръжения, отбелязва ДПА.
Докладвай този коментар за нередност
×Fear not grasshoppers: Климатични промени винаги е имало и винаги ще има. Хората трябва да разберат това и да не оставят да ги плашат с тези неща. Просто най-лесно се плашат и лъжат най-неграмотните, които не могат да разсъждават независимо и трябва някоя говореща глава или някой "уважаван" уебсайт да им казват какво да мислят и в какво да вярват.
Докладвай този коментар за нередност
×Ха-ха-хах!: Климатични промени?!! Ще ме разчувствате!