Кирил Петков потвърди: При 60% ваксинирани, зеленият сертификат пада

0
Реформите трябва да се случват стъпка по стъпка - това не може да се прави "на ангро", без ясен план, категоричен е премиерът.
Реформите трябва да се случват стъпка по стъпка - това не може да се прави "на ангро", без ясен план, категоричен е премиерът. Снимка: БНТ

Ако стигнем до 60% ваксинирани или ако паднат интензивните легла под 5%, зеленият сертификат пада

Това каза премиерът Петков, в предаването  "Още от деня" по БНТ

КОВИД КРИЗА И МЕРКИ

Ние заварихме един модел, който беше функция на това колко са болни на 100 000 души население.

"Ние казахме - не, нека да направим един модел, който е функция на най-критичния аспект в ковид кризата, това са интензивните легла. Сега управляваме ковид кризата без реално да има големи мерки на затягане и това да се е отразило на възможността болни хора да имат достъп до интензивни легла", обясни премиерът.

Ако имахме стария модел, сега цяла България щеше да е затворена, подчерта премиерът.

Той допълни, че това не се случва от самосебе си - ние свикахме лекари, епидемиолози, физици, министри и работихме по този модел.

Петков обясни, че антиваксърите у нас не са една група, те са поне 15 групи с различна мотивация. Поканихме ги в МС да чуем техните аргументи, защото ако не се чуят, те просто стават агресивни, допълни той.

БЮДЖЕТЪТ 2022

Реформите трябва да се случват стъпка по стъпка - това не може да се прави "на ангро", без ясен план, категоричен е премиерът.

Този бюджет е с много силни социални приоритети, подчерта той.

"Първата основна идея е това да бъде бюджет на растежа. Вкарваме публични инвестиции от 5,8% от БВП, почти ги удвояваме, което ще даде много работни места и възможности за много бизнеси".

На нас ни трябва инвестиция в човешки ресурси, не само капиталови инвестиции. Затова слагаме много ясен приоритет - инвестираме в учителските заплати, в детски градини и детски ясли.

Дефицитът е 4,1% с ковид мерките, без тях е 2,5%, което изцяло ни дава възможност да кажем, че сме изцяло в критериите на ЕС, обясни премиерът.

За инфлацията има два аспекта - единият е цените в цяла Европа, там нямаме контрол. Втората част, което е българският компонент, е увеличаването на пенсиите, каза още премиерът.

ГАЗ-ТОК-ЦЕНИ

Нямаме министерство, в което да отворим някоя папка и да не виждаме огромен проблем, призна Кирил Петков.

"Ние не правим движенията политически - виждаме проблем, тръгваме да го решаваме, какъв е политическият отзвук не ни е приоритет", подчерта премиерът.

Той обясни кризата с високите цени на тока по следния начин:

"Имаме един скъп доставчик, имаме един евтин - изведнъж ние се отказваме от евтиния, защото имаме някакво оправдание. Сега новото правителство пита евтиния доставчик - може ли да ни вкарате допълнително газ и те ни казват - може, но понеже сте се отказали от тези количества до даден период, ще ви ги дадем на пазарна цена и какво се случва на 1 януари - нека всички българи да платят с 30% повече.

Идеята е да взимаме най-евтиния газ без никакви посредници", категоричен е премиерът.

По въпроса дали вижда жълт картон в предупреждението на президента Радев за "Булгаргаз", Петков отговори:

"Когато има разделение на властите, е хубаво едната да предупреждава за рискове другата власт. Така го видях аз - като предупреждение, не като жълт картон".

В първия момент, когато сме сигурни, че няма как системата да намали повече цените, тогава вече може да се говори за отпадане на мораториума, каза Петков.

СЪДЕБНАТА РЕФОРМА

Оставката на Цацаров е една голяма стъпка напред, коментира премиерът по темата за съдебната реформа у нас.

На въпрос за инициираните промени в Конституцията, Петков заяви:

"Много бихме се радвали опозицията да подкрепи за пръв път да имаме независима съдебна система, но това не може да бъде функция на някакъв тип търговия.

Рано или късно, аз вярвам, че тази промяна ще се случи", допълни той.

Ние не можем да разделим институциите от хората, те вървят заедно. Не можем да разделим прокуратурата от г-н Гешев, обясни премиерът.

Този човек, който беше номиниран за председател на КЕВР - първият път ни отказа, призна премиерът. Според него, отговорността за промяната е споделена, затова той поздрави номинирания за председател за това, че е загърбил личния си живот.

Когато имаме един голям риск за публичните предприятия, служебният кабинет реши да го ограничи. Така че, ние трябваше да опазим публичния интерес и действията бяха правомерни. Това обясни Петков по повод решението на съда за списъка "Магнитски" днес.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 9
    1
    Киро Простото
    *Зеленото* ти лайно е незаконно. Вече е сезиран конституционния съд. Съвсем скоро Просто_Киро ще си ходи у Канада, да се крие при тъща си и Джъстин Трюдо!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари