Карлос Контрера: Изредиха се върволици от експерти, които успешно съсипаха образователната система
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
Резултатите са тълпи от функционално неграмотни завършващи и ниски оценки
Моделът с делегираните бюджети в образованието създаде бизнес, но и тълпи от социални аутсайдери, обречени на дрога, алкохолизъм, неудачи в живота и престъпен живот. Ние превърнахме образователната система в гето, като направихме перспективните безсперспективни и създадохме сигурни неудачници. Това написа Карлос Контрера в профила си във Facebook.
Ето и пълния текст на публикацията
Пак отпочва разговор за поредни реформи в образователната система. Трубадурите на новият ред и новото нормално са активирали явни и скрити говорители, които завъртат през медии и социални мрежи няколко звучащи благовидно предложения – да модернизираме образованието, да го дигитализираме, да го направим атрактивно за младите, да дадем още и още пари.
Тридесет години България допусна чужди агенти и техните представители и комисионери да се инфилтрират в образователната ни система. Не помня година, още от ученическите си времена, в която да не са правени реформи, промени и все уж за добро. Резултатите са видими – тълпи от функционални неграмотни завършващи, ниски оценки, индеферентност на младите към обществените въпроси, повече пропаганда в училище отколкото знания и умения (включително за общуване), батисани милиарди левове и прочие. Адекватността на една образователна система се заключава в нейната ефективност по сравними показатели - социалната реализация на завършващите своето образование. Дали имаме висока ефективност? Не смятам. Година след година правим компромиси и сваляме летвата, за да уравним нещата –и в крайна сметка завършват трудно говорещи правилно български език и трудно пишещи на български деца. Моделът с делегираните бюджети създаде бизнес, но и тълпи от социални аутсайдери, обречени на дрога, алкохолизъм, неудачи в живота и престъпен живот. Ние успешно гетоизирахме образователната система, допускайки от перспективните да направим безсперспективни, а от неудачниците – сигурни неудачници. И всичко това извършихме в името на обществения консенсус и толерантността.
Ние сме грешници и длъжници пред настоящите и идните поколения за тези глупости, които допуснахме. Обрекохме тези поколения на безпътица, сега се чудим защо така стана. Образованието отдавна абдикира от възпитанието, от етиката и морала. Фабриката за дипломи не е вече и ковачница за знание. Трупането на информация без развитие на логичното мислене и способностите да се анализира и установяват причинно-следствени връзки е бошлаф работа.
Тази ситуация беше натворена в десетилетията все от експерти. Изредиха се върволици от експерти, които успешно съсипаха образователната система, моделираха я по англо-саксонски образец, махнаха традиционните ценности, етиката, морала, възпитанието, въведоха прагматично, т.е. в наши дни консуматорското. Какво сътворихме, знаем добре и едва ли сме доволни – поколения от объркани млади хора, които в зряла възраст ще се превърнат масово в аутсайдери, депресирани, нещастни, объркани, самотни, абсолютно незаинтересовани от обществените дела. А може би това беше целта...
Може би се намираме във финалния етап на тоталното сриване на образованието, за да достигнем до онова състояние, в което истината ще бъде само една и безалтернативна. Познато ли ви е? Четете 1984, защото утопията стана реалност...
Карлос Контрера