Кардиолог: Не съществува лекарствена терапия, която да поддържа пулса

1
Имплантирането на временен или постоянен електрокардиостимулатор е основното и ефективно лечение
Имплантирането на временен или постоянен електрокардиостимулатор е основното и ефективно лечение Видео: NOVA

Имплантирането на временен или постоянен електрокардиостимулатор е основното и ефективно лечение

Бавен пулс не винаги означава бавна сърдечна честота. Сърдечната честота е броят съкращения, които извършва сърцето за една минута. Не винаги това отговаря на пулса, тъй като пулсът е периферното явление от съкращението на сърцето. Но почти винаги бавната сърдечна честота води до бавен пулс. Това каза д-р Николай Поройлиев, кардиолог в УМБАЛ „Царица Йоана – ИСУЛ“ в студиото на „Пулс“ по NOVA NEWS.

Референтните стойности на пулса при спокоен човек са между 60 и 90/100 удара за минута, поясни той. През активната част на деня горната граница варира в зависимост от емоционалното състояние, физическа активност, затова пациентите не трябва да притесняват, ако имат пулс над 90 или 100, каза лекарят. Това, че тялото е в покой не означава, че организмът е в покой, каза кардиологът. При спортистите могат да се наблюдават стойности доста по-ниски от 60, обясни д-р Поройлиев.

Ниският пулс е този, който не позволява на сърцето да се адаптира към по-високи физически натоварвания, т.е. пулсът е неадекватен, каза лекарят. Симптомите на нисък пулс са замайване, колапс без загуба на съзнание, задух, слабост, предупреди той.

Не съществува лекарствена терапия, която да поддържа пулса адекватно. Имплантирането на временен или постоянен електрокардиостимулатор е основното и ефективно лечение“, каза кардиологът. Пациентите с пейсмейкър трябва да посещават редовно лекуващия лекар, предупреди д-р Поройлиев.

Той разказа за разработката, с която са изследвали промените, които настъпват след поставяне на електрокардиостимулатор.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари